Reklama

Polityka i prawo

Iran zapowiada "wojnę totalną". Ciąg dalszy napięć w Zatoce Perskiej

fot. Air Force, J.M. Eddins Jr
fot. Air Force, J.M. Eddins Jr

“Czy obserwujemy kontynuację działalności poza Iranem? Tak. Ale czy to jest tak alarmujące jak w czerwcu? Nie jestem pewien, czy jestem gotów na to odpowiedzieć” – twierdzi Chris Krebs, dyrektor Agencji ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA) podczas „CISA Cybersecurity Summit” odbywającego się w National Harbor – o czym donosi portal Fifth Domain.

Rosnące napięcia w Zatoce Perskiej przekładają się na aktywność Iranu w cyberprzestrzeni. Pomimo, że działania Teheranu nie są już tak poważne jak obserwowane tego lata, kiedy Iran zestrzelił amerykańskiego drona, to wciąż jednak działania w cyberprzestrzeni pozostają aktywnym obszarem - komentował Krebs.

Dyrektor skomentował sytuację na chwilę po tym jak irański minister spraw zagranicznych Mohammad Zarif uprzedził, że jakiekolwiek działania wymierzone w irańskie obiekty spowodują „wojnę totalną”. Pomimo, że jak sądzi Krebs, nie przewiduje w najbliższym czasie nasilenia działań ze strony Iranu, nawoływał, aby wszystkie organizacje pozostawały jednak w gotowości.

Portal przypomina, że napięcia na bliskim wschodzie wzrosły w ostatnich dniach po ataku drona na obiekty naftowe Arabii Saudyjskiej. Pojawiły się również głosy pośród amerykańskich polityków wzywających do militarnych działań przeciwko Iranowi. Donald Trump zdecydował się jednak na odpowiedź cyberatakiem wymierzonym w irańskie systemy wojskowe, co zdaniem amerykańskiego senatora Lindsey Grahama zostało odebrane przez Iran jako przejaw słabości.

Reklama

Komentarze

    Reklama