Reklama

Polityka i prawo

Iran wprowadza oficjalny zakaz obrotu kryptowalutami

Fot: BTC Keychain/Flicrk/CC 2.0
Fot: BTC Keychain/Flicrk/CC 2.0

Iran wprowadza oficjalny zakaz obrotu kryptowalutami - poinformowała w poniedziałek agencja Associated Press, powołując się na źródła w irańskiej prasie. Zdaniem AP, decyzja Teheranu ma związek z wyjątkowo niskim kursem irańskiego riala.

Zakaz dotyczy "wszystkich instytucji i centrów finansowych w kraju", w tym - banków czy kantorów wymiany walut. Chociaż kryptowaluty takie, jak bitcoin czy ethereum nigdy nie zostały w Iranie zalegalizowane przez państwo, obrót nimi odbywał się na rynkach nieoficjalnych.

Według doniesień prasowych, na które powołuje się AP, bank centralny w Teheranie zakaz obrotu kryptowalutami umotywował "chęcią zapobiegania przestępstwom takim, jak pranie brudnych pieniędzy oraz terroryzm".

Wprowadzenie zakazu dla transakcji kryptowalutowych to jeden z wysiłków jakie irański rząd podejmuje celem szerszej kontroli nad walutą tego kraju - rialem, który w tym miesiącu osiągnął rekordowo niską wartość.

Transakcje kryptowalutowe umożliwiają obrót pieniężny niezależny względem banków państwowych, czy też administracji rządowej. Obrót wirtualnymi pieniędzmi z reguły odbywa się anonimowo, tokeny (odpowiednik jednostki monetarnej) poszczególnych walut mogą jednak być wymieniane na gotówkę zgodnie z obowiązującymi aktualnie cenami giełdowymi.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama