Reklama

Polityka i prawo

Internetowy troll smok05 skazany za zniesławienie dziennikarza

Fot. Doug Wildman / Flickr
Fot. Doug Wildman / Flickr

Internetowy troll znany jako smok05, a w rzeczywistości - Jan Janiak, został ukarany grzywną w wysokości tysiąca złotych i nawiązką 200 zł na rzecz PCK za zniesławienie dziennikarza TVN Bertolda Kittela. Smok05 twierdził, że reportaż Kittela to ustawka, a nagrodzenie dziennikarza to „przykład degeneracji dziennikarzy i mediów”.

Jak informuje magazyn Press, wyrok wydany w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w sprawie Kittel-Janiak uprawomocnił się w piątek. Zgodnie z wnioskiem oskarżyciela, będzie on podany do wiadomości publicznej przez umieszczenie go na stronie internetowej sądu na okres 30 dni.

Orzeczenie sądu dotyczyło wpisów, które smok05 zamieszczał w grudniu 2018 roku na temat reportażu, którego Kittel był współautorem w magazynie „Superwizjer” TVN24 i TVN pt. „Polscy neonaziści”. 

Co pisał na Twitterze smok05?

Smok05 twierdził, że reportaż obrazujący obchody urodzin Hitlera przez polskich neonazistów to ustawka zrobiona przez dziennikarza, nie mając na to dowodów. Pisał m.in., że „wygląda na to, że to była mistyfikacja z celowym upojeniem alkoholowym, dekoracją ustawianą przez operatora TVN, wymuszaniem po pijaku pożądanych wypowiedzi”. Według Pressa, wpisów tego rodzaju na koncie smoka05 było więcej, a nagroda dla Kittela za „ustawkę to przykład degeneracji dziennikarzy i mediów”.

Dziennikarz ocenił, że wpisy zniesławiają go i poniżają w oczach opinii publicznej, a także narażają na utratę zaufania niezbędnego w dziennikarskim zawodzie. Postępowanie toczące się przed sądem miało charakter karny ze względu na brak wiedzy powoda na temat tożsamości pozwanego.

Natomiast w październiku 2019 roku dziennikarz Bartosz Chyż ujawnił w „Gazecie Wyborczej”, że profil smok05 należy do Jana Janiaka, niemal 60-letniego przedsiębiorcy z Gliwic, który oprócz obraźliwych dla Kittela treści zamieszczał tam wpisy o charakterze antysemickim i homofobicznym.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze