Reklama

Polityka i prawo

Internet Explorer bez wsparcia Microsoftu

fot. Christiaan Colen / Flickr / CC BY-SA 2.0
fot. Christiaan Colen / Flickr / CC BY-SA 2.0

Od 15 czerwca 2022 roku nie będzie już wspierana komputerowa wersja przeglądarki Internet Explorer działająca na systemie operacyjnym Windows 10 - poinformował Microsoft. Firma zachęca do korzystania ze swojej nowej, szybszej i bezpieczniejszej przeglądarki - Microsoft Edge.

Wprowadzony na rynek w 1995 roku Internet Explorer przez ponad dekadę był najpopularniejszą przeglądarką na świecie. Był dołączany do preinstalowanego na miliardach komputerów systemu operacyjnego Microsoft Windows. Obecnie dostępna jest jedenasta wersja programu.

Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku technologiczny gigant zapowiedział, że proces wycofania potrwa do 17 sierpnia 2021. Oznacza to, że przeglądarka nie będzie już aktualizowana i nie będą działać na niej najnowsze wersje programów Microsoftu, takie jak MS Teams oraz reszta pakietu Microsoft 365.

Dominująca pozycja IE na rynku przeglądarek była przedmiotem prowadzonej w USA przeciwko Microsoftowi sprawy antymonopolowej. Sąd orzekł, że firma złamała przepisy i nadużywała swojej pozycji.

Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku popularność IE zaczęła słabnąć. Najpowszechniej używany zaczął być Google Chrome, a IE, ze względu na swoją powolność względem rywali, był przedmiotem wielu rozpowszechnianych w internecie żartów - przypomina Reuters.

W odpowiedzi Microsoft wypuścił na rynek w 2015 roku nową przeglądarkę - Edge. Według badań firmy Statcounter z kwietnia br. Chrome ma obecnie 65 proc. udziału w światowym rynku przeglądarek, należąca do Apple'a Safari - 18 proc., a Edge - 3 proc. Pozycja IE na zdominowanym niegdyś przez ten produkt rynku jest obecnie znikoma.

"Przyszłość Microsoft Explorera to Microsoft Edge" - zaznaczyła w środowym komunikacie firma, zachwalając nowoczesność, bezpieczeństwo i szybkość produktu.

PAP/SG

image

 

Reklama

Komentarze

    Reklama