Reklama

Polityka i prawo

Instytut Łączności w sieci 5G

Fot. Instytut Łączności
Fot. Instytut Łączności

Rozpoczęła pracę stacja bazowa sieci 5G w siedzibie Instytutu Łączności – PIB w warszawskim Miedzeszynie. To efekt współpracy Instytutu z firmami Orange Polska i Ericsson. Instalacja będzie wykorzystywana do testów nowej sieci komórkowej, a także metod komunikacji z dronami.

Uruchomienia stacji dokonał dyrektor Instytutu, Jerzy Żurek wspólnie z przedstawicielami Orange Polska i firmy Ericsson w Polsce. Instalacja 5G na terenie Instytutu Łączności będzie używana przez Orange do testów sieci kolejnej generacji w ramach przygotowań do jej komercyjnego wdrożenia. To dziesiąta stacja bazowa 5G Orange działająca w Warszawie – poszerzenie i kontynuacja testów rozpoczętych przez operatora we wrześniu 2019 roku.

Sieć 5G jest obecna w pracach Instytutu już od kilku lat, ale do tej pory pojawiała się głównie jako przedmiot badań, analiz i opracowań. Teraz, stały dostęp do najnowocześniejszego sprzętu pozwoli Instytutowi rozszerzyć zakres badań nad siecią nowej generacji, także nad metodami pomiaru pola elektromagnetycznego

Jerzy Żurek - dyrektor Instytutu Łączności

Nowa generacja sieci bezprzewodowej pozwoli efektywniej i na większą skalę wykorzystywać możliwości dronów. Instalacja 5G w Instytucie to dla nas okazja do przetestowania ich zaawansowanych funkcjonalności

Jordi Mongay Batalla - zastępca dyrektora ds. naukowych IŁ

Urządzenia stacji bazowej 5G zostały umieszczone na maszcie antenowym w siedzibie Instytutu Łączności. Zastosowano w niej 2 anteny Ericsson AIR 6488 Massive MIMO. Jedna z anten obsługuje standardowy sektor (120 stopni) przeznaczony do typowej komunikacji bezprzewodowej, działa w trybie Non-Standalone. Drugą skierowano w górę dla lepszej komunikacji z dronami. Anteny pracują na testowym paśmie częstotliwości 3,4-3,6 GHz udostępnionym Orange przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Instytut Łączności jest zaangażowany w prace związane z 5G już od kilku lat. W 2017 roku został koordynatorem Porozumienia na rzecz Strategii „5G dla Polski” zainicjowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jest partnerem w projekcie „5G@PL: Wdrażanie sieci 5G w gospodarce polskiej”, którego celem jest uaktualnienie i wprowadzenie w życie polityki regulacyjnej i inwestycyjnej dotyczącej sieci 5G. Instytut uczestniczy również w projekcie „5G DRON”, badającym komunikację z dronami z użyciem sieci nowej generacji. Eksperci Instytutu opiniują dla Ministerstwa Cyfryzacji i Urzędu Komunikacji Elektronicznej akty prawne i dokumenty regulacyjne dotyczące 5G. Byli też autorami tekstów w wydanej w czerwcu 2019 roku publikacji Ministerstwa Cyfryzacji „Pole elektromagnetyczne a człowiek. O fizyce, biologii, medycynie, normach i sieci 5G”.

Orange Polska prowadzi największe w Polsce testy sieci 5G w paśmie 3,4-3,8 GHz. W tej chwili 20 stacji bazowych w Warszawie i Lublinie pozwala sprawdzać zachowanie sieci w warunkach miejskich i przygotować firmę do komercyjnego wdrożenia.

Od 2015 roku Ericsson zainstalował już ponad 3 mln stacji bazowych gotowych obsłużyć 5G, które czekają na zdalne uruchomienie. Spora część z tych stacji znajduje się w Polsce. W Polsce Ericsson ogłosił działania 5G live z trzema operatorami. W maju uruchomi także badawczą sieć 5G na Politechnice Łódzkiej.

Informacja prasowa

Komentarze