Reklama

Polityka i prawo

IBM i Apple krytykują firmy technologiczne za niewłaściwe użycie danych

Fot. 4832970/Pixabay
Fot. 4832970/Pixabay

Ginni Rometty, szefowa IBM, poparła stanowisko Tima Cooka z Apple’a w odniesieniu do krytyki firm Doliny Krzemowej za agresywne wykorzystywanie danych ich użytkowników dla celów biznesowych. O sytuacji poinformowała agencja Bloomberga. 

Rometty wezwała rządy do regulacji działania koncernów technologicznych. Nie wymieniając nazw krytykowanych przedsiębiorstw, szefowa IBM wskazała na "nieodpowiedzialne przetwarzanie danych osobowych przez kilka dominujących firm oferujących platformy konsumenckie", które jest jej zdaniem przyczyną "kryzysu zaufania" pomiędzy użytkownikami i spółkami z tej branży.

Przedstawicielka IBM wezwała również do większej przejrzystości w kwestiach towarzyszących rozwojowi i badaniom nad sztuczną inteligencją, a także do uregulowania odpowiedzialności platform internetowych za to, jakie treści na nie trafiają. "Dominujące platformy internetowe mają obecnie więcej mocy w kształtowaniu opinii publicznej, niż kiedykolwiek miały radio czy telewizja. Jednocześnie nie ponoszą niemal żadnej odpowiedzialności" - powiedziała Rometty.

W ocenie Bloomberga wypowiedzi Ginni Rometty pokrywają się ze stwierdzeniami szefa Apple'a Tima Cooka, który w październiku ostro skrytykował firmy z Doliny Krzemowej za użycie danych, które w jego ocenie "równa się nadzorowi elektronicznemu".

Komentarze szefów Apple'a i IBM wpisują się w szerszy nurt krytyki firm takich jak Google czy Facebook, których działania spotykają się ostatnio z dezaprobatą również ze strony polityków w USA i Europie. Chodzi głównie o nadużycia względem prywatności użytkowników oraz wykorzystywanie platform internetowych do wywierania wpływu na demokratyczne wybory przez obce państwa - podał Bloomberg.

Według agencji odkąd Rometty zajęła stanowisko szefowej IBM w 2012 roku, przychody firmy spadają, przede wszystkim ze względu na słabnącą sprzedaż produkowanych przez IBM urządzeń, oprogramowania i usług. Rometty próbowała skierować rozwój przedsiębiorstwa ku takim obszarom, jak rozwój usług chmury obliczeniowej oraz sztucznej inteligencji, a także tworzenia oprogramowania podnoszącego poziom cyberbezpieczeństwa - przypomniał Bloomberg.

SZP/PAP

Komentarze