Polityka i prawo

Huawei: w Szwajcarii uruchomiono pierwsze sieci wewnętrzne 5G

Fot. Huawei
Fot. Huawei

Podczas Global MBB Forum Sunrise i Huawei ogłosiły komercyjne wdrożenie wewnętrznych punktów dostępowych 5G w wielu lokalizacjach. Są to pierwsze w Szwajcarii i Europie sieci wewnętrzne 5G, wykorzystujące rozwiązanie Huawei 5G LampSite.

W erze 5G dostęp do w pełni funkcjonalnej, szybkiej sieci wewnątrz budynków jest bardzo ważny nie tylko z punktu widzenia pojedynczych użytkowników, ale ze względu na jego znaczenie dla przemysłu 4.0. Strategią firmy Sunrise jest zbudowanie systemu 5G opartego na najnowocześniejszej technologii i architekturze zorientowanej na przyszłość. Aby zapewnić jak najlepszą jakość 5G, Sunrise przeszedł z tradycyjnego DAS (Distributed Antenna System) na najbardziej zaawansowaną obecnie architekturę DIS (Digital Indoor System). W przyszłości planuje wdrożyć systemy pokrycia wewnątrz budynków siecią 5G, które będą dostępne również dla innych operatorów i w jeszcze większym stopniu poprawią efektywność inwestycji.

W maju, kiedy Sunrise oficjalnie uruchomił sieć 5G w Szwajcarii, rozpoczął także wprowadzanie infrastruktury 5G w swoich salonach Sunrise Shops. Klienci szwajcarskiego operatora, po przełączeniu się na technologię 5G, mogą już w salonie wypróbować ultraszybkie prędkości 1 Gb/s i wiele innych nowych usług. 

W październiku podczas odbywającego się w Zurychu 10. Global MBB Forum, Sunrise i Huawei wdrożyły rozwiązania 5G LampSite w hotelach Zurich Marriott, Holiday Inns i pawilonach wystawowych. Dzięki usprawnionemu działaniu sieci 5G wewnątrz budynków uczestnicy z całego świata mogli używać najwyższej jakości sieci w hotelach i korzystać z innowacyjnych aplikacji, takich jak gry w chmurze i rozwiązania VR.

5G LampSite to cyfrowa stacja czołowa „pRRU” (pico remote radio unit) wraz z okablowaniem IT. Punkt dostępowy jest łatwy w instalacji i w dłuższej perspektywie gotowy na ewolucję, dzięki czemu to rozwiązanie staje się ważną częścią sieci Sunrise 5G.

Michael Martin, dyrektor Radio Transport & Service Management of Sunrise, powiedział: „5G przyniesie ogromne korzyści społeczeństwu. Jako wiodący operator 5G w Szwajcarii Sunrise dąży do zapewnienia naszym klientom jak najlepszych doświadczeń z użytkowania sieci 5G i tworzenia nowych możliwości biznesowych dla przemysłu. Ponieważ większość ruchu internetowego odbywa się w pomieszczeniach, cieszymy się, że możemy wdrożyć rozwiązanie LampSite firmy Huawei i wszędzie zapewniać najwyższą jakość usług 5G”.

Marvin Chen, prezes linii produktów Huawei DIS, powiedział: „Sunrise jest pionierem 5G w Szwajcarii i Europie. Wdrożenie 5G LampSite w hali wystawienniczej i hotelach w Zurychu stanowi wizytówkę tego, że dostęp do sieci 5G wewnątrz budynków staje się ważną częścią strategii operatorów. Mamy nadzieję, że będziemy ściśle współpracować z Sunrise, aby utorować drogę do innowacji 5G w różnych branżach i scenariuszach zastosowań".

Informacja prasowa

Komentarze