Reklama

Polityka i prawo

Huawei uzależnia plany inwestycyjne w Polsce od udziału w budowie 5G

Huawei uzależnia plany inwestycyjne w Polsce od udziału w budowie infrastruktury łączności 5G. Firma planuje jednak przeznaczyć na rozwój inwestycji nad Wisłą 3 mld złotych w ciągu kolejnych pięciu lat - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.

Agencja Reutera przypomina, że pierwotnie plany inwestycyjne Huaweia obejmowały perspektywę wydatkową 2 mld złotych w ciągu kolejnych trzech lat.

W styczniu, po aresztowaniu byłego pracownika Huaweia oraz jednego z byłych oficerów polskich służb pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin, rząd rozważał wycofanie się ze współpracy z Huaweiem przy budowie infrastruktury łączności nowej generacji - podaje agencja.

Wątpliwości względem udziału chińskiego koncernu w budowie polskiej sieci telekomunikacyjnej, a także względem współpracy innych sojuszników z gigantem z ChRL wyrażały również Stany Zjednoczone, które od dłuższego czasu argumentują, iż sprzęt tej firmy może zostać wykorzystany przez Pekin do celów szpiegowskich. Huawei jednak stanowczo od samego początku odpiera te zarzuty.

W ostatnich tygodniach pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Karol Okoński mówił, że rekomendowane działania i standardy dotyczące infrastruktury telekomunikacyjnej będą dotyczyły nie tylko sieci 5G, ale całej infrastruktury krytycznej. Wtedy zapowiadał, że decyzja ws. ewentualnego wykluczenia Huawei z przetargów na budowę sieci 5G może zapaść w niedługim czasie, by dać czas potencjalnym uczestnikom na przygotowanie.

Źródło: PAP

Komentarze