Reklama

Polityka i prawo

Huawei podzieli się z amerykanami swoim know how? Celem złagodzenie obaw o bezpieczeństwo

fot. qimono / pixabay
fot. qimono / pixabay

Chiński koncern jest gotowy udzielać licencji na swoją technologię mobilną 5G podmiotom ze Stanów Zjednoczonych - poinformował założyciel i dyrektor generalny Huaweia Ren Zhengfei. W ten sposób firma chce złagodzić obawy dotyczące bezpieczeństwa ich rozwiązań.

Ren podkreślił jednocześnie, że nie obawia się, iż w ten sposób koncern stworzy sobie rywala na rynku technologii 5G. Tym samym Huawei może nawet podzielić się know-how dotyczącym projektowania układów scalonych.

Obecna deklaracja padła w miesiąc po tym jak założyciel Huaweia poinformował, że w związku z amerykańskimi sankcjami koncern może być zmuszony do sprzedaży zachodnim podmiotom swojej technologii 5G. Chodziło o patenty, kody źródłowe i produkcyjny know-how.

Pod koniec sierpnia koncern Huawei stwierdził, że sankcje rządu USA, m.in. wpisanie na tzw. czarną listę resortu handlu, ma mniejszy wpływ na interesy firmy, niż się spodziewano. Jeszcze w czerwcu założyciel i dyrektor generalny koncernu twierdził, że wpływ ograniczeń handlowych USA okazał się większy, niż pierwotnie przewidywano. Zapowiadał też możliwą dwuletnią stagnację przychodów oraz ich tegoroczny spadek o ok. 30 mld USD względem wcześniejszych prognoz.

USA oskarżają Huawei o złamanie sankcji wobec Iranu oraz kradzież amerykańskiej własności intelektualnej. Waszyngton podejrzewa ponadto, że koncern może być zaangażowany w działania wywiadowcze na rzecz rządu w Pekinie. Przedsiębiorstwo konsekwentnie zaprzecza tym zarzutom.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama