Reklama

Polityka i prawo

Gov.pl - jeden portal do wielu spraw

fot. cyfryzacja.gov.pl
fot. cyfryzacja.gov.pl

Jeden portal dla różnych spraw urzędowych? Minister cyfryzacji Marek Zagórski chce aby obywatel wchodząc na jeden portal mógł nie tylko załatwić wszystkie potrzebne formalności ale również aby w trakcie "państwo podpowiedziało mu, jakie dalsze kroki ma zrealizować" - powiedział we wtorek w radiowej Jedynce. "Jesteśmy już na ścieżce do tego celu" - dodał.

Zagórski pytany był we wtorek o to, kiedy doczekamy się jednego narzędzia, które pozwoli w sieci załatwić różne urzędowe sprawy, takie jak 500 plus dla dziecka, zasiłek, rezerwacja miejsca w żłobku czy sprawdzenie e-recepty.

"Jesteśmy na ścieżce, która nas do tego prowadzi" - powiedział. Zapewnił, że jednym z wyzwań na nową kadencję dla Ministerstwa Cyfryzacji jest wdrożenie schematu związanego z obsługą takich "życiowych" spraw.

Jego zdaniem dużo zostało już zrobione. Ocenił, że na portalu www.gov.pl są wypracowane różne elementy łączące działanie urzędów, łącznie z internetowym kontem pacjenta. "Chodzi o to, by z punktu widzenia obywatela przebiegało to tak, że wchodząc na jeden portal - gov.pl - może obsłużyć sobie wszystkie usługi - a właściwie to tak być obsłużonym, by państwo podpowiedziało mu, jakie dalsze kroki ma zrealizować" - powiedział minister.

Zanim jednak takie rozwiązanie będzie mogło ruszyć, konieczne jest - jak powiedział - m.in. zakończenie prac nad "architekturą informacyjną państwa". "To narzędzie, dzięki któremu możemy popatrzeć, jakie procesy w jakich instytucjach zostały już wdrożone, jakie systemy funkcjonują" - powiedział. I skomentował, że działania dotyczące tej architektury są już "w zasadzie na finiszu". 

Źródło:
PAP

Komentarze