Reklama

Polityka i prawo

Google usuwa konta zaangażowane w operacje dezinformujące

Fot. Stock Catalog/Flickr/CC 2.0
Fot. Stock Catalog/Flickr/CC 2.0

Google usunęło część kanałów na Youtubie, blogów i kont w mediach społecznościowych, które miały być powiązane z operacją wpływu, za którą miał stać rząd Iranu. Dodatkowo, amerykańska firma poinformowała, że użytkownicy Gmaila w ostatnim czasie stali się celem ataków zmasowanej kampanii phisingowej.

Google powiązało usunięte konta z Iranem i operacją dezinformującą, która miała rozpocząć się na początku 2017 roku. Zdaniem przedstawicieli firmy, irańskie działania nie są wymierzone w tegoroczne wybory w Stanach Zjednoczonych. Wskazuje na to globalny charakter prowadzonych operacji.

W poniedziałek na podobne działania zdecydowały się Facebook i Twitter usuwając konta związane z grupą Liberty Front Press, która miała być powiązana z Iranem. Kent Walker z Google napisał na blogu: "Aktorzy angażują się w operacje wpływu, które naruszają naszą politykę i dlatego, taka treść jest natychmiastowo usuwana, a konta podmiotów je zamieszczających czasowo zawieszane".  

Google zawiesiło 39 kanałów na platformie YouTube, 6 blogów na platformie oraz 13 kont Google+. Walker dodał, że firma przekazała stosowane informacje amerykańskiemu rządowi. Google, Facebook i Twitter współpracują w firmą FireEye przy identyfikacji części podmiotów zaangażowanych w te kampanie.

Na początku tego tygodnia, firma FireEye poinformowała, że operacja ta wykorzystuje sieć portali informacyjnych określanych jako mało wiarygodne oraz platform w mediach społecznościowych do promowania politycznych narracji zgodnych z interesem Iranu. Nacisk położony został na treści anty-saudyjskie; anty-izraelskie i wspierające Palestynę oraz amerykańsko-irańskie porozumienie o programie nuklearnym Iranu.

Reklama

Komentarze

    Reklama