Reklama

Polityka i prawo

GetBack miał wgląd w bazę PESEL

Fot: pixbay/ColossusCloud
Fot: pixbay/ColossusCloud

Decyzją byłej szefowej MSW (2015 rok), Teresy Piotrowskiej spółka GetBack miała wgląd w adresy Polaków z chronionej bazy PESEL. Informację podała w czwartek „Rzeczpospolita”. 

Jak informuje "Rzeczpospolita", w czerwcu 2015 r. ówczesny minister spraw wewnętrznych w rządzie PO–PSL wydał zgodę prywatnej spółce GetBack zajmującej się odzyskiwaniem wierzytelności na dostęp do bazy adresowej z rejestru PESEL.

Gazeta podkreśla, że jest to precedens. "O wyjątkowości tej decyzji świadczy fakt, że spółka Kruk SA o 20-letnim doświadczeniu w branży windykacyjnej takiej zgody od ministra nie dostała, choć o nią wnioskowała" - czytamy. "Nie pamiętam, bym taką decyzję podejmowała. Sprawami PESEL zajmował się mój zastępca, mogłam go upoważnić" – mówi "Rzeczpospolitej" była minister Teresa Piotrowska. Gazeta dodaje, że poprzez bazę GetBack chciał weryfikować adresy dłużników.

"Rzeczpospolita" przypomina, że PESEL to rejestr ściśle chroniony – zawiera wrażliwe dane Polaków dotyczące nie tylko adresu zamieszkania, ale także daty urodzenia, dzieci, ślubów, rozwodów, dane małżonków i wiele innych. "Dostęp do nich mają m.in. ABW, CBA i policja, prokuratura, sądy, skarbówka oraz inne wskazane w przepisach instytucje publiczne. Podmioty zewnętrzne (np. firmy ubezpieczeniowe czy banki) – tylko jeżeli wykażą interes prawny. Co najważniejsze – pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody osoby, której dane te dotyczą" - czytamy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama