Reklama

Polityka i prawo

FBI: zlikwidowano rosyjską platformę przeznaczoną do nielegalnego obrotu danymi

Fot. Federal Bureau of Investigation (FBI)/flickr
Fot. Federal Bureau of Investigation (FBI)/flickr

FBI zlikwidowało platformę internetową przeznaczoną do nielegalnego handlu skradzionymi danymi. Witryna była zarządzana przez rosyjskiego hakera, który został zatrzymany i postawiony w stan oskarżenia przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Platforma służyła cyberprzestępcom z całego świata.

Rosyjska platforma o nazwie DEER.IO została zlikwidowana przez FBI, a jej administrator – domniemany haker Kirill Wictorowicz Firsow – został aresztowany i oskarżony o działalność cyberprzestępczą polegającą na włamaniu się do amerykańskich firm w celu kradzieży danych – czytamy w oficjalnym komunikacie Departamentu Sprawiedliwości USA.

DEER.IO była rosyjską platformą, która umożliwiała przestępcom zakup dostępu do określonych witryn sklepów internetowych i sprzedawanie za ich pomocą nielegalnych produktów. Platforma funkcjonowała co najmniej od października 2013 roku.

Agenci FBI aresztowali podejrzanego hakera 7 marca w Nowym Jorku. „Kirill Wictorowicz Firsonie tylko zarządzał platformą DEER.IO, ale także reklamował ją na innych forach przeznaczonych dla hakerów” – czytamy na stronie Departamentu Sprawiedliwości USA.

Wirtualne sklepy działające w oparciu o platformę DEER.IO oferowały do ​​sprzedaży między innymi skradzione dane z amerykańskich firm, a także międzynarodowe informacje finansowe oraz korporacyjne. Nielegalne strony oferowały również pakiety danych osobowych oraz zhakowane konta użytkowników.

„Platfroma DEER.IO oferowała gotowe narzędzie do projektowania i hostingu sklepów internetowych, z której cyberprzestępcy mogli reklamować i sprzedawać swoje produkty i usługi” – wyjaśnia Departament Sprawiedliwości. – „Sklepy internetowe DEER.IO były utrzymywane na kontrolowanej przez Rosję infrastrukturze”.

Jak tłumaczy prokurator Robert Brewer, cała sytuacja pokazuje nowatorski sposób organizowania handlu danymi przez hakerów. „Istnieje rozbudowany podziemny rynek skradzionych danych, a to był nowatorski sposób na ich próbę sprzedaży innym cyberprzestępcom” – podkreślił.

Co więcej, Omer Meisel, agent specjalny FBI, zaznaczył, że DEER.IO była największą scentralizowaną platformą, która promowała i ułatwiała sprzedaż danych w Internecie. Tłumaczy, że zlikwidowanie platformy stanowi znaczący krok w zmniejszeniu ilości skradzionych informacji, które są wystawiane na sprzedaż w sieci. „FBI będzie nadal stało na czele ochrony Amerykanów przed zagranicznymi i krajowymi cyberprzestępcami” – zakończył Omer Meisel.

Reklama

Komentarze

    Reklama