Reklama

Polityka i prawo

Fałszywy telefon do prezydenta. Pranksterzy udawali Macrona

cyberatak, polska policja, atak hakerski
Fot. CyberDefence24.pl

Prezydent RP rozmawiał z dwoma pranksterami, którzy podali się za prezydenta Francji Emmaunela Macrona. Rozmowa telefoniczna trwała ponad siedem minut, choć Pałac Prezydencki skomentował, że Andrzej Duda zorientował się, że "mogło dojść do próby oszustwa".

Rosyjscy pranksterzy Władimir Kuzniecow (Vovan) i Aleksiej Stolarow (Lexus) zadzwonili do prezydenta RP Andrzeja Dudy już po raz drugi - pierwszy raz doszło do wymiany zdań w lipcu 2020 roku. Wtedy kontaktowali się w imieniu Sekretarza Generalnego ONZ i gratulowali mu zwycięstwa w wyborach.

Przebieg rozmowy

Tym razem dopytywali o incydent w Przewodowie, do którego doszło w ubiegłym tygodniu. Na początku rozmowy Andrzej Duda dopytuje czy na pewno rozmawia z Emmaunelem Macronem.

Później opisuje, że "sytuacja jest bardzo trudna", że doszło do eksplozji na granicy z Ukrainą i że "to była rakieta", jednak - jeszcze wtedy - nie było wiadomo, kto ją wystrzelił.

Dalej prezydent między innymi wskazuje, że "to była prawdopodobnie rosyjska rakieta, produkcji rosyjskiej. To była bardzo duża eksplozja. Lej po eksplozji ma 20-25 metrów długości i pięć metrów głębokości. To naprawdę wielki lej".

Potwierdził też, że rozmawiał o incydencie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

KPRP: "Prezydent zorientował się, że to było oszustwo"

Kancelaria Prezydenta wydała oświadczenie w tej sprawie: "Po eksplozji rakiety w Przewodowie, w czasie trwających łączeń z głowami państw i szefów rządów doszło do połączenia z osobą podającą się za Prezydenta Francji Emmanuela Macrona".

Dalej poinformowano, że "w trakcie połączenia prezydent zorientował się po nietypowym sposobie prowadzenia rozmowy przez rozmówcę, że mogło dojść do próby oszustwa i zakończył rozmowę". Trwała jednak ponad siedem minut, co przedstawiono na poniższym nagraniu.

Kancelaria podała, że "niezwłocznie podjęła we współpracy z odpowiednimi służbami działania wyjaśniające".

Nagranie rozmowy znajduje się poniżej.

YouTube cover video

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze