Reklama

Polityka i prawo

Facebook i Instagram będą blokować konta osób młodszych niż 13 lat

Fot. geralt/ Pixabay
Fot. geralt/ Pixabay

Facebook i Instagram będą blokować konta osób, co do których zaistnieje uzasadnione podejrzenie, że mogą mieć mniej niż 13 lat, co jest wymaganym przez platformy progiem pozwalającym na rejestrację w serwisach - poinformował serwis Tech Crunch.

W przypadku nieuzasadnionej blokady użytkowników mających ponad 13 lat dostęp do kont na Facebooku i Instagramie będzie można odzyskać po przesłaniu do administracji serwisów zeskanowanych kopii oficjalnych dokumentów: dowodu osobistego bądź legitymacji.

Zdaniem serwisu obostrzenia, o których stosowaniu poinformowały platformy, mogą znacznie zredukować ich liczbę użytkowników oraz przychody z reklam. Zarówno Facebook, jak i Instagram w opinii Tech Crunch zrobiły wcześniej bardzo wiele, aby przyciągnąć do siebie jak najmłodszych użytkowników i zbudować więź emocjonalną z dziećmi.

Zmiany, na które zdecydował się Facebook (będący również właścicielem serwisu Instagram) są w ocenie Tech Crunch bezpośrednim następstwem emisji materiału brytyjskiej stacji telewizyjnej Channel 4. W filmie dokumentalnym wyemitowanym w ubiegłym tygodniu dziennikarz ukazał pracę zewnętrznego kontraktora Facebooka, odpowiedzialnego za moderację treści w serwisie. Z filmu wynika, że firma nakazała moderatorom nie blokować, lecz pomijać i ignorować treści zamieszczane na Facebooku przez użytkowników młodszych niż 13 lat, argumentując, że "musi mieć potwierdzenie tego, że ta osoba ma mniej niż 13 lat". "W przeciwnym razie zobowiązani jesteśmy postępować tak, jakbyśmy byli ślepi i nie wiedzieli, jak wygląda osoba poniżej 13 roku życia" - wyjaśniono. W materiale filmowym Channel 4 poruszono również temat ultraprawicowych grup politycznych na Facebooku, których aktywność jest pomijana przez moderatorów, a zamieszczane przez nich treści mimo łamania regulaminu platformy są traktowane inaczej, niż inne strony bądź użytkownicy tego serwisu.

W odpowiedzi na zarzuty sformułowane pod adresem koncernu po emisji materiału, Facebook 16 lipca opublikował notatkę na swoim blogu firmowym. Firma wyjaśniła, że bardzo popularne strony na platformie i profile grup politycznych mogą podlegać podwójnej moderacji treści, nie tylko przez zewnętrznych kontraktorów, ale też przez pracowników Facebooka.

Dzień później przedstawiciele Facebooka napisali jednak, że "w związku z emisją programu rozpoczęliśmy prace nad aktualizacją naszych wskazówek dla moderatorów, aby zwiększyć wrażliwość na wszystkie konta należące do użytkowników, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie, iż są młodsi niż 13 lat".

13 lat to minimalny wiek pozwalający na zarejestrowanie konta na Facebooku. Ograniczenie wynika z konieczności, by prowadzona przez koncern działalność była zgodna z obowiązującym w USA prawem ochrony danych osobowych i prywatności w stosunku do dzieci (Child Online Privacy Protection Act, COPPA). Zobowiązuje ono dostawców usług do uzyskania zgody rodziców na gromadzenie i przetwarzanie danych na temat dzieci.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama