Reklama

Polityka i prawo

Duńczycy ostrzegają przed rosyjską ingerencją w wybory. Wybory samorządowe w Polsce zagrożone?

Fot. Rama/Wikipedia Commons/CC 2.0
Fot. Rama/Wikipedia Commons/CC 2.0

Szef duńskiego wywiadu Lars Findsen w wywiadzie dla gazety Berlingske powiedział, że Rosja może spróbować manipulować duńską opinią publiczną wykorzystując środki w cyberprzestrzeni  przed nachodzącymi wyborami. O zagrożeniach dla wyborów ostrzegają prawie wszyscy. Żadnego komunikatu nie usłyszeliśmy jednak w Polsce w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych. Te z pewnością nie będą wolne od rosyjskich prób ingerencji, biorąc chociażby pod uwagę polaryzację polskiej sceny politycznej i społeczeństwa.

Lars Findsen powiedział, że Rosjanie w całej Europie starają się narzucić swoją narrację i Dania nie jest tutaj odosobniona. Zbliżające się wybory mogą z pewnością być interesującym celem. W szczególności biorąc pod uwagę rosyjskie zaangażowanie w amerykańskie wybory prezydenckie, głosowanie w sprawie Brexitu, referendum w Katalonii czy wybory we Francji, Holandii i Niemczech. Wcześniej o potencjalnym ryzyku dla duńskich wyborów informowały media. Ich zdaniem realne jest powtórzenie amerykańskiego scenariusza.

Rosyjski ambasador w Danii stanowczo zareagował na te słowa i powiedział, że szkoda czasu na jakąkolwiek ingerencję w duńskie wybory. Oskarżył  również duński rząd, jak i opozycję o rusofobie. Ostrzegł też, że niezwykle groźnym i negatywnym zjawiskiem jest promowanie antyrosyjskiej narracji przez duńskie media.

Duńczycy obawiają się rosyjskiej ingerencji, której doświadczyły wcześniej inne państwa Zachodu. W tym roku w Polsce odbędą się w wybory samorządowe. Atmosfera, która im towarzyszy jest daleka od normalności, a polaryzacja sceny politycznej i polskiego społeczeństwa jest ogromna. Sytuacja ta wydaje się idealna dla potencjalnej rosyjskiej ingerencji i manipulacji. Warto zadać sobie pytanie, dlaczego w Polsce nie ma żadnych komunikatów ze strony służb, polityków czy instytucji odpowiedzialnych za przebieg wyborów o możliwym zagrożeniu i ich zakłóceniu przez zewnętrzną ingerencję.

Reklama

Komentarze

    Reklama