Reklama

Polityka i prawo

Dochody z ropy i gazu spadają. Sektor technologii „obiecującym obszarem” gospodarki Rosji

Fot. Maxence/Flickr/CC BY 2.0
Fot. Maxence/Flickr/CC BY 2.0

Sektor technologii to „obiecujący obszar” eksportu pozasurowcowego, który może stać się jednym z motorów napędowych dla wzrostu rosyjskiej gospodarki – wskazują eksperci. Taki stan rzeczy jest szczególnie ważny w sytuacji, gdy udział dochodów pochodzących ze sprzedaży ropy i gazu w narodowym budżecie nieustannie maleje. „To trend, który będzie się utrzymywał” – pada z gabinetów na Kremlu.

Choć ropa i gaz stanowią kluczowy element rosyjskiej gospodarki, państwo to posiada również inne istotne obszary, których znaczenie regularnie wzrasta. Jednym z nich jest branża technologii – informuje agencja TASS.

Zdaniem ekspertów sektor ten należy postrzegać jako „obiecujący obszar” rosyjskiego eksportu pozasurowcowego.

Jak tłumaczy Aleksander Chulok z Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Moskwie, to efekt sukcesów dziedzinie IT, technologii informacyjnych czy Big Data.

Jego zdaniem Rosja posiada dobre podstawy do rozwoju sektora technologicznego w dużej mierze dzięki temu, że dysponuje odpowiednimi (pod względem poziomu) instytucjami edukacyjnymi, w tym szkołami programowania, a także „przyzwoitymi” zdolnościami w zakresie kreatywności.

W przyszłości kreatywne gałęzi gospodarki mogą stać się jednymi z kluczowych pod względem wartości dodanej. I w tym kontekście kreatywność znajduje się tutaj na całkiem dobrym poziomie.

twierdzi Aleksander Chulok z Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Moskwie

Uzależnienie od surowców

W ten sposób sektor technologii, obok np. rolnictwa i górnictwa, może być jednym z nowych motorów napędowych do wzrostu gospodarki Rosji. Dlaczego to takie ważne?

W zeszłym tygodniu Joe Biden podczas swojego wystąpienia w siedzibie biura dyrektora narodowego USA jednoznacznie ocenił, że rosyjska gospodarka opiera się wyłącznie na surowcach naturalnych (ropa i gaz) oraz broni nuklearnej.

Trend o dużym znaczeniu

Jednak Gleb Pokatovich z Centrum Analitycznego, działającego przy rosyjskim rządzie, wskazuje na tendencję do zmniejsza się udziału dochodów z eksportu ropy i gazu w narodowym budżecie. Jego zdaniem to trend, który utrzyma.

W latach 2011-2015 udział przychodów z ropy i gazu wyniósł ok. 48,8 proc., w czasie gdy w latach 2016-2020 było to 37,8 proc., a z kolei w perspektywie 2021-2023 prawdopodobnie wskaźnik ten spadnie do 32-33 proc.

zaznaczył Gleb Pokatovich, cytowany przez TASS

Według zastępcy szefa Centrum Analitycznego spadek udziału dochodów z eksportu surowców to zjawisko, które będzie zauważalne w dłuższej perspektywie.

Jak podkreślił, wraz ze wzrostem sektorów pozasurowcowych, w tym branży technologicznej, środki pochodzące ze sprzedaży ropy i gazu będą się zmniejszać.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama