Reklama

Polityka i prawo

Dane użytkowników pod specjalną ochroną? Facebook podejmuje kolejne działania

Webster2703 / pixabay
Webster2703 / pixabay

Facebook rozszerza ekosystem Instagrama działający od ubiegłego roku o program wykrywania nadużyć dokonywanych przez zewnętrzne aplikacje na danych użytkowników usług koncernu: Data Abuse Bounty - podał we wtorek serwis Infosecurity Magazine.

Program Data Abuse Bounty został uruchomiony przez Facebooka w związku ze skandalem spowodowanym pozyskaniem przez kontrowersyjną firmę Cambridge Analytica danych 87 mln użytkowników bez ich wiedzy i zgody. Celem inicjatywy ma być zachęcanie użytkowników produktów cyfrowych koncernu Marka Zuckerberga do zgłaszania aplikacji, które zbierają dane z Facebooka i przekazują je zewnętrznym podmiotom wykorzystującym je następnie w nieuprawniony sposób.

Jeśli wskazana w ramach programu aplikacja narusza regulamin Facebooka dotyczący przetwarzania danych użytkowników platformy, może zostać z niej wyrzucona, a jej twórcy - odpowiedzieć prawnie za swoje ewentualne naruszenia regulacji ochrony danych osobowych. Facebook może również zarządzić po wykryciu nieregulaminowo działającej aplikacji jej szeroko zakrojony audyt (obejmujący również powiązane z oprogramowaniem systemy).

Infosecurity Magazine przypomina, że po ujawnieniu sprawy Cambridge Analytica Facebook usunął ze swojej platformy setki zewnętrznych aplikacji, które w nielegalny sposób wykorzystywały dane użytkowników tego największego na świecie serwisu społecznościowego.

Według IM decyzja Facebooka o poszerzeniu programu Data Abuse Bounty o Instagrama odzwierciedla znaczenie tej aplikacji dla koncernu Zuckerberga oraz wskazuje na duże obawy, jakie Facebook żywi w związku z kwestią dostępu zewnętrznych twórców oprogramowania do danych użytkowników jego usług. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama