Reklama

Polityka i prawo

Czy Apple umieści Face ID w innych swoich urządzeniach?

Fot. Gregory Varnum/Wikipedia Commons/CC 4.0
Fot. Gregory Varnum/Wikipedia Commons/CC 4.0

Czy Apple umieści system biometrycznego uwierzytelniania Face ID znany z najnowszego iPhone’a X również w innych urządzeniach? Serwis Gizmodo przewiduje, że tak, a od biometrii w gadżetach elektronicznych nie ma już odwrotu.

Według serwisu Gizmodo, Apple może w przyszłości wbudować funkcję Face ID również w innych swoich produktach. Plotka o iPadzie odblokowywanym za pomocą skanu twarzy w internecie krąży już jakiś czas - twierdzi Gizmodo - ale w ostatnim tygodniu zyskała nieco więcej wiarygodności. W najnowszej wersji systemu operacyjnego iOS, który wciąż testowany jest przez programistów, odnaleziono bowiem kod, który odnosi się do urządzenia nazywanego "nowoczesnym iPadem" (ang. modern iPad). Gizmodo zwraca uwagę, że podobnie spekulowano o najnowszym modelu iPhone'a, obecnym już na rynku jako iPhone X. W wersjach testowych systemu występował on pod kryptonimem "modern iPhone".

System biometrycznych zabezpieczeń Face ID to obecnie najbezpieczniejsze rozwiązanie tego rodzaju dostępne na rynku - ocenia Gizmodo. Serwis sugeruje, że wkrótce zastąpi on uwierzytelnianie za pomocą odcisku palca, które było rozwiązaniem zastosowanym w starszych modelach urządzeń mobilnych od Apple, a także w komputerach, których ostatnia generacja została wyposażona w panel umożliwiający weryfikację użytkowników za pomocą odcisku palca.

Gizmodo zwraca uwagę, że postępy w opracowywaniu technologii uwierzytelniania biometrycznego robią również rywale rynkowi Apple. Ostatni flagowiec Samsunga - Galaxy S8 - jest już wyposażony w skaner tęczówki, który choć nie jest tak dokładny, jak Face ID od Apple, jest śmiałym i przywodzącym na myśl "dystopijne światy" ruchem.

Serwis ocenia, że ekspansji Face ID na inne produkty Apple, a także podobnych rozwiązań u konkurencyjnych producentów nie da się zatrzymać, a użytkownicy gadżetów z nadgryzionym jabłkiem, którzy martwią się o swoją prywatność, jeśli zechcą zostać wierni marce - nie będą mieli innego wyboru, niż przystosować się do obecności biometrii w codziennym życiu. 

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama