Reklama

Polityka i prawo

CyberWeek, czyli podsumowanie tygodnia (18-22.01)

Fot. 	Tyler Merbler/Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. Tyler Merbler/Wikimedia Commons/CC 2.0

Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury podsumowania ostatnich dni.

Laptop Nancy Pelosi wystawiony na sprzedaż?

W poniedziałek informowaliśmy o dochodzeniu prowadzonym przez FBI, w ramach którego zbierane są dowody w sprawie kobiety, która miała 6 stycznia br. wejść do Kapitolu i ukraść laptop lub dysk twardy z biura spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Podejrzana chciała sprzedać urządzenie Rosjanom? 

Oszustwo na OLX

We wtorkowym materiale przeanalizowaliśmy kampanię cyberprzestępców, którzy wykorzystują oferty sprzedaży towarów na OLX. Jedna z osób uczestnicząca w zdarzeniu podzieliła się z nami szczegółami operacji, aby przestrzec innych użytkowników przed oszustami, którzy „czyszczą” konta ofiar. Jak działają cyberprzestępcy? Odpowiedź znajduje się pod linkiem.

„Ofiary 996”, czyli chińscy pracownicy IT umierający z przepracowania

Również we wtorek na naszym portalu ukazał się materiał poświęcony 22-letniej pracowniczce chińskiego przedsiębiorstwa Pinduoduo, która zmarła - jak donoszą media - z przepracowania. Natychmiastowo młodą kobietę okrzyknięto ofiarą „kultury 996”, która ma  napędzać chiński przemysł technologiczny. Więcej na ten temat można znaleźć klikając w poniższy odnośnik. 

Kto obejmie posadę Wielkiego Brata w social mediach?

Czy media społecznościowe są jedynymi podmiotami, posiadającym moc uciszania polityków? Czy decyzja o zbanowaniu Donalda Trumpa nie była nazbyt pochopna i  przede wszystkim nie stała się potężnym strzałem w kolano? Problem ten przeanalizowaliśmy w środowym materiale, do którego link znajduje się poniżej. 

Hack dekady był wypowiedzenie wojny?

Na wskazane pytanie, które zadali amerykańscy senatorowie próbowali odpowiedzieć przedstawiciele wojska, w tym nominant na sekretarza obrony Lloyd Austin. Pentagon zapowiedział również utrzymanie obecnego kursu polityki bezpieczeństwa oraz powstrzymanie działań ze strony Rosji i Chin. Szerzej o sprawie pisaliśmy w środowym tekście, który jest dostępny poniżej.

Big Tech chce wykończyć Parlera? Konkurent i... związki z Rosją

W piątek skupiliśmy się na sprawie Parlera wobec którego największe firmy technologiczne podjęły stanowcze działania w celu jego wyeliminowania z rynku. Prawicowy serwis po wydarzeniach na Kapitolu zanotował skok popularności, ponieważ użytkownicy postanowili odwrócić się od wielkich serwisów na rzecz alternatywnych rozwiązań. W tle pojawia się wątek rosyjskiego otoczenia prezesa platformy. O co tak naprawdę chodzi w sprawie Parlera? 

image

 

Komentarze