Reklama

Polityka i prawo

CyberWeek, czyli podsumowanie tygodnia (17-21.05)

Fot. သူထွန်း/Wikipedia/CC 4.0; Journolink Journolink / Flickr / CC BY 2.0; CyberDefence24.pl
Fot. သူထွန်း/Wikipedia/CC 4.0; Journolink Journolink / Flickr / CC BY 2.0; CyberDefence24.pl

Czy wiesz co wydarzyło się w minionym tygodniu? Zapraszamy do lektury podsumowania mijającego tygodnia!

Polka walczy z rosyjską dezinformacją

Martyna Bildziukiewicz została szefową unijnej grupy do spraw walki z rosyjską dezinformacją (East Stratcom Task Force). Podmiot ten zajmuje się też analizą fake newsów i edukacją, a także wsparciem mediów oraz komunikacją strategiczną na Wschodzie.

Polka na czele grupy walczącej z dezinformacjąWspółpraca kluczem do sukcesu?

W jaki sposób można skutecznie podnieść cyberbezpieczeństwo państwa? Na co szczególnie zwrócić uwagę? - na te i wiele innych pytań odpowiadali eksperci podczas Warsaw Cyber Summit 2021, w którym uczestniczyła nasza redakcja. Podczas dyskusji specjaliści szczegółowo omówili takie zagadnienia jak: cyberbezpieczeństwo w sferze militarnej, cyberwojny jako narzędzia polityki, wojna informacyjna oraz ramy prawne wojskowych cyberoperacji. 

Cyberwojna narzędziem polityki. Potęga tkwi w informacjiZamach stanu gwoździem do trumny?

Cyberprzestrzeń stała się polem bitwy w Mjanmie, a wojsko dąży za wszelką cenę do zwycięstwa w wirtualnej walce z opozycją i przeciwnikami obecnej władzy – wynika z raportu niezależnej organizacji zajmującej się zapobieganiem konfliktom i umacnianiem pokoju na świecie. Aktywiści apelują do społeczności międzynarodowej, zagranicznych rządów i koncernów, aby podjęte zostały działania mające na celu ograniczenie działań junty w sieci.

Wirtualne starcia w Mjanmnie. Junta ma plan na stłumienie protestów„W globalnym wyścigu w branży półprzewodników Europa chce być za kierownicą”

Unia Europejska chce zaoferować zagranicznym producentom półprzewodników możliwość przyjazdu do Europy, inwestowania tutaj i zwiększenia bezpieczeństwa dostaw, aby w ten sposób zdynamizować rozwój innowacyjnego przemysłu na Starym Kontynencie.  Thierry Breton w czasie spotkania z przedstawicielami biznesu podkreślił, że Unia Europejska jest gotowa przeznaczyć znaczne środki finansowe - fundusze mogą pochodzić z kilku programów UE, w tym 800 mld euro ze środków przeznaczonych na odbudowę postcovidową, z czego 20% ma zostać przeznaczone na transformację cyfrową Europy.

UE chce nadawać ton rywalizacji w branży półprzewodnikówA czy Ty zostałeś powołany do cyberwojska?

W ramach kampanii phishingowej cyberprzestępcy rozesłali wiadomości, podszywając się pod Dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni gen. bryg. Karola Molendę. Ich treść informuje użytkowników o rzekomym powołaniu do cyberwojska z powodu agresji na Polskę, nakłaniając tym samym ofiary do kliknięcia we wskazany link.

Tajemnicze powołanie do cyberwojska. CSIRT MON ostrzega PolakówKomentarze