Reklama

Polityka i prawo

Cyberedukacyjna pomoc dla Kenii. Huawei przekazało cyfrową salę lekcyjną

fot. Wokandapix / pixabay
fot. Wokandapix / pixabay

Huawei i belgijska organizacja non-profit Close the Gap zaprezentowały projekt DigiTruck. Mobilna, cyfrowa sala lekcyjna ma zapewnić edukację informatyczną kenijskiej społeczności na terenach wiejskich i oddalonych od dużych ośrodków. DigiTruck jest najnowszą inicjatywą Huawei w ramach programu Tech4ALL, którego celem jest walka z wykluczeniem cyfrowym.

Najnowszy raport Banku Światowego pokazuje, że w związku z szybkim rozwojem światowej gospodarki, popyt na umiejętności cyfrowe w Afryce Południowej sięgnie w 2030 r. 230 milionów osób. Te prognozy bardzo kontrastują z brakiem dostępności kadr w chwili obecnej. Na przykład w Kenii, która jest uważana za afrykańskie centrum technologii teleinformatycznych, mniej niż 50% ogółu ludności korzysta z internetu. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że ponad 75% mieszkańców żyje w oddalonych miejscach, gdzie brakuje energii elektrycznej, ale również dlatego, że wiele osób nie ma świadomości, jakie korzyści dają umiejętności cyfrowe, bo nigdy nie korzystali ze smartfonów czy internetu.

W zmianie tego stanu rzeczy ma pomóc Huawei DigiTruck. Jest to mobilna sala lekcyjna, umieszczona na ciężarówce, wyposażona w bezprzewodowy szerokopasmowy dostęp do internetu oraz laptopy i smartfony, umożliwiające nauczanie umiejętności cyfrowych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii takich jak np. Dzięki panelom słonecznym i akumulatorom DigiTruck może dotrzeć do oddalonych wiosek pozbawionych prądu i tam szkolić nauczycieli oraz zwiększać umiejętności cyfrowe członków lokalnej  społeczności.

 „Od ponad 15 lat Close the Gap niweluje przepaść cyfrową w krajach rozwijających się, dostarczając wysokiej jakości odnowione urządzenia ICT. Do tej pory zrealizowano już ponad 5700 tego typu projektów. Dzięki ciężarówkom DigiTrucks byliśmy w stanie dotrzeć do najbardziej odizolowanych społeczności
i przeprowadzić dla nich wysokiej jakości szkolenia. Dzięki wsparciu Huawei, Close the Gap ma zaszczyt koordynować nowy projekt DigiTruck w Kenii i tym samym wywrzeć pozytywny wpływ na życie mieszkańców tego kraju ” – powiedział Olivier Vanden Eynde, założyciel i dyrektor generalny Close the Gap.

„Wykorzystanie nowych technologii jest ściśle związane z rozwojem społeczno-gospodarczym. Nasze 20-letnie doświadczenie w łączeniu społeczności wiejskich w Afryce pokazało nam, że bezprzewodowy dostęp szerokopasmowy znacząco zmienia sposób, w jaki żyjemy i pracujemy” – powiedział Ritchie Peng, dyrektor ds. marketingu, Huawei Wireless Solution. „Huawei nieustannie wprowadza innowacje, aby zapewnić bezprzewodowy dostęp do internetu i umożliwić korzystanie z niego jak największej liczbie potrzebujących. Jest to jeden z elementów naszego wkładu na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju wyznaczonych przez ONZ”.

Huawei DigiTruck będzie przemieszczać się po rejonach wiejskich, aby szkolić nauczycieli w zakresie edukacji na temat umiejętności cyfrowych. W ramach akcji prowadzone będą również zajęcia edukacyjne dla osób, które jeszcze nigdy nie korzystały z internetu, aby mogły one uczyć się i zarabiać w sieci. Oczekuje się, że w ciągu pierwszego roku działania programu, z którego docelowo skorzystają dziesiątki tysięcy słuchaczy, przeszkoli się łącznie 7000 nauczycieli i członków wykluczonych cyfrowo społeczności.

Informacja prasowa

Komentarze