Reklama

Polityka i prawo

Chiny zamierzają wesprzeć krajową branżę półprzewodników

Fot. Christian Wittmann/CC 3.0
Fot. Christian Wittmann/CC 3.0

W obliczu amerykańskich sankcji Chiny planują wdrożenie rządowego programu wsparcia krajowego przemysłu półprzewodnikowego. Ma to pozwolić na uniezależnienie firm z ChRL od dostawców z USA – podaje w czwartek agencja Bloomberga za źródłami zbliżonymi do sprawy.

Według informacji Bloomberga chińskie władze przygotowują kompleksowy plan rządowego wsparcia branży półprzewodników. Celem zaplanowanego na lata 2020-2025 programu jest stworzenie warunków do szybkiego rozwoju podzespołów w Chinach w obliczu wprowadzonych przez USA sankcji gospodarczych wymierzonych w chińskie firmy technologiczne.

Założenia programu wsparcia krajowego przemysłu półprzewodnikowego zostały wpisane do roboczej wersji czternastego planu pięcioletniego dla gospodarki ChRL – donosi Bloomberg, powołując się na źródła. Rządowa pomoc dla branży przewiduje m.in. wsparcie w takich obszarach, jak badania i rozwój (R&D), edukacja oraz finansowanie. Według informacji Bloomberga nowy chiński plan pięcioletni ma zostać ogłoszony przez najwyższe władze państwowe w październiku br.

Sankcje gospodarcze w zakresie dostępu do amerykańskich czipów i innych technologii nałożone przez USA w minionych kilkunastu miesiącach na przedsiębiorstwa z ChRL mocno odbiły się na ich możliwościach. Restrykcje odczuł m.in. koncern Huawei Technologies jeszcze w 2019 r. wpisany na tzw. czarną listę amerykańskiego departamentu handlu.

W związku z restrykcjami Waszyngtonu chińskiemu dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego do połowy września mają się skończyć podzespoły Kirin wykorzystywane w smartfonach Huaweia - informowała wcześniej agencja Associated Press, przytaczając wypowiedź prezesa działu konsumenckiego firmy, Richarda Yu. 

Źródło:PAP

Komentarze