Reklama

Polityka i prawo

Chcesz wzbogacić się jak gwiazdy telewizji? Uważaj na cyberprzestępców

fot. pikist
fot. pikist

300 000 adresów URL linkujących do fałszywych stron inwestycyjnych zostało zablokowanych przez brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (National Cyber Security Centre - NCSC). Fałszywe strony wykorzystują wizerunki celebrytów, aby zachęcić do przekazywania środków finansowych cyberprzestępcom.

Brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ostrzega przed wzrostem liczby stron, które wykorzystują wizerunki celebrytów do promowania fałszywych stron inwestycyjnych. Jak wskazuje brytyjska jednostka, cyberprzestępcy poprzez e-maile i płatne reklamy zachęcają do odwiedzania witryn internetowych, które zawierają informacje o fałszywych schematach „szybkiego wzbogacenia się”. Następnie za ich pomocą cyberprzestępcy namawiają do „zainwestowania" swoich środków.

Wskazane przez brytyjskie NCSC 300 000 adresów URL zostało wykrytych i zidentyfikowanych zaledwie w ciągu 4 miesięcy. Część z tych zgłoszeń jest wynikiem udostępnionej usługi „The Suspicious Email Reporting Service”, w ramach której Brytyjczycy mogą zgłaszać podejrzane strony w celu ich sprawdzenia.

Uruchomiona w kwietniu usługa dużą popularność zyskała po promocji, która nastąpiła w popularnym brytyjskim programie telewizyjnym Martin Lewis Money Show. Po jego emisji  w ciągu jednego dnia na platformie zaraportowano 10 000 zgłoszeń odnośnie podejrzanych stron w sieci.

Reklama

Komentarze

    Reklama