Reklama

Polityka i prawo

Buda: mamy świadomość zagrożenia cyberatakami na infrastrukturę krytyczną

Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej / fot. gov.pl
Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej / fot. gov.pl

- Mamy świadomość zagrożenia cyberatakami na infrastrukturę krytyczną - stwierdził Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Jego zdaniem nie można wykluczyć żadnego modelu ataku.

Buda, pytany w Programie 1 Polskiego Radia, o kwestię przygotowania na ewentualne cyberataki na operatorów usług kluczowych w Polsce podkreślił: „Mamy świadomość zagrożenia cyberatakami na infrastrukturę krytyczną”. Jego zdaniem nie można wykluczyć żadnego modelu ataku, wobec czego „czujność i higiena informatyczna powinny być cały czas”.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej pytany czy jego skrzynka została zhakowana stwierdził, że „według jego wiedzy nie”, jednak jak zauważył „prace tego rodzaju służb mają charakter ciągły, może zaraz się okazać, że były kolejne etapy i jestem jakoś w to wciągnięty”.

Za operacją stoi grupa „Ghostwriter”

We wtorek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podał, że za niedawnym atakiem socjotechnicznym na polskich polityków i wyciekiem ich e-maili stoi związana z rosyjskimi służbami grupa UNC1151, która prowadzi szerszą operację destabilizacji państw regionu nazwaną "Ghostwriter".

Grupę jako pierwsza zidentyfikowała amerykańska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem Mandiant Intelligence, należąca do FireEye. Jak powiedział we wtorek PAP dyrektor ds. analiz Mandiant Intelligence Ben Read, firma „odkryła liczne operacje grupy UNC1151 przeciw polskim podmiotom”.

image

 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama