Reklama

Polityka i prawo

Brazylia i Chiny wzmocnią współpracę w zakresie nauki i technologii? Trwają rozmowy

Wai Tan, Shanghai, China / fot. Unsplash
Wai Tan, Shanghai, China / fot. Unsplash

Brazylia i Chiny planują zacieśnienie obustronnej współpracy krajów w takich obszarach jak m.in. sztuczna inteligencja (AI) oraz inteligentne miasta (smart cities). 

Wzmocnienie dwustronnej współpracy obu krajów miałoby obejmować naukę i technologię, a szczególnie tę dotyczącą sztucznej inteligencji, sektora kosmicznego, innowacji z obszaru ochrony zdrowia, inteligentnych miast, a także m.in. opracowywania szczepionek oraz wzajemnej wymiany kadr – naukowców i badaczy.

Brazylijski minister nauki, technologii i innowacji Marcos Pontes oraz Wang Zhigang, chiński minister nauki i technologii spotkali się online, by przedyskutować potencjalne tematy w zakresie których mogliby współpracować. - Mamy intensywną, produktywną i wieloletnią współpracę z Chinami – stwierdził Pontes.

Potrzebne mechanizmy finansowania

Zaproponował także wznowienie działań obu państw w takich obszarach jak: produkcja żywności, dostęp do wody, zmiany klimatyczne, energia odnawialna, miejsca pracy, co miałoby znacząco wpłynąć na postęp technologiczny obu państw.

Szczegóły mają zostać omówione we wrześniu, podczas posiedzenia chińsko-brazylijskiej komisji ds. porozumienia i współpracy.

Wang Zhigang miał zgodzić się z propozycją tematów w zakresie których oba kraje mają dyskutować, ale dodał, że trzeba stworzyć mechanizmy finansowania tych inicjatyw, aby udało się zrealizować wspólne działania. - Konieczne jest utrzymanie nawiązanych w ostatnich latach partnerstw i poszukiwanie nowych form współpracy. Musimy patrzeć w przeszłość i myśleć o przyszłości – skomentował.

Reklama

Komentarze

    Reklama