Reklama

Polityka i prawo

Branża farmaceutyczna o KSC: przepisy dają możliwość wstrzymania produkcji leków

Fot. James Yarema/unsplash.com
Fot. James Yarema/unsplash.com

Branża farmaceutyczna jest zaniepokojona kierunkiem prac nad projektem nowelizacji ustawy o Krajowym Systemem Cyberbezpieczeństwa. Wynika to z faktu, że proponowane przepisy dają ministrowi ds. cyfryzacji możliwość natychmiastowego wstrzymania produkcji wielu leków w Polsce.  

Dziennik Gazeta Prawna zauważa, że ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC) ma zadecydować o kształcie sieci 5G i będzie regulować rynek telekomunikacyjny oraz informatyczny w Polsce.

Jednak – jak podnosi gazeta - obecnie tworzona nowelizacja nadaje dodatkowe uprawnienia ministrowi ds. cyfryzacji, które rykoszetem uderzą w producentów leków i substancji czynnych (API), a w konsekwencji mogą oddziaływać na pacjentów.

W ramach ograniczania skutków incydentu krytycznego szef resortu cyfryzacji może wydać tak zwane polecenie zabezpieczające. Na skutek tej decyzji firmy o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym będą musiały natychmiast zrezygnować z używania sprzętu i oprogramowania firmy uznanej za niebezpieczną.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama