Reklama

Polityka i prawo

Biały Dom: do 10 mln dolarów nagrody za pomoc w identyfikowaniu sprawców ataków ransomware

fot. Joe Biden / Gage Skidmore/ flickr/ Wikimedia Commons
fot. Joe Biden / Gage Skidmore/ flickr/ Wikimedia Commons

Departament Stanu USA zapowiedział, że zaoferuje nagrody w wysokości do 10 milionów dolarów za przekazywanie informacji, które będą pomocne w identyfikacji cyberprzestępców, prowadzących ataki na infrastrukturę krytyczną USA z użyciem ransomware. 

To jednak nie jedyny ruch administracji prezydenta Joe Bidena który poza nagrodami za przekazywanie informacji, jakie mają prowadzić do zidentyfikowania osób lub grup, stojących za cyberatakami – powołał grupę ds. koordynacji działań, mających na celu powstrzymanie fali ataków ransomware.

Dodatkowo uruchomiono stronę internetową stopransomware.gov, której celem ma być skuteczniejsze przeciwdziałanie zagrożeniu wynikającemu ze złośliwego oprogramowania, cyberedukacja oraz zgłaszanie tego typu incydentów.

Współpraca na wielu polach

W czwartek ogłoszono również powstanie sieci ds. egzekwowania przestępstw finansowych (Financial Crimes Enforcement Network) w Departamencie Skarbu USA, której celem ma być zaangażowanie banków, firm technologicznych i innych podmiotów w przeciwdziałanie praniu pieniędzy za pośrednictwem kryptowalut, czy szybsze śledzenie występowania złośliwego oprogramowania.

Kilka dni temu prezydent USA Joe Biden wszczął śledztwo na poziomie federalnym ws. cyberataku z wykorzystaniem oprogramowania szyfrującego dla okupu (ransomware) na firmę IT Kaseya, który sparaliżował działanie ponad 1 tys. amerykańskich firm. Powiązany z Rosją gang REvil, prawdopodobnie stojący za ostatnim atakiem na IT Kaseya, najwyraźniej zniknął z dark web, gdzie utrzymywał kilka stron dokumentujących swoją działalność, w tym jedną o nazwie „szczęśliwy blog”.

/NB


Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze