Reklama

Polityka i prawo

Bank HSBC wykonał pierwszą transakcję w całości opartą na blockchainie

Fot. Mattbuck/Wikipedia commons/CC 2.0
Fot. Mattbuck/Wikipedia commons/CC 2.0

Bank HSBC poinformował, że wykonał pierwszą transakcję handlową w całości opartą na platformie blockchain. Zastosowanie tej technologii ma pomóc HSBC w zwiększeniu efektywności prowadzonych działań, zwłaszcza w sektorze międzynarodowej wymiany handlowej.

Jak w poniedziałek podała agencja Reutera, drugą stroną transakcji był holenderski bank ING, jej przedmiotem zaś - transport soi z Argentyny do Malezji, zamawiany przez giganta sektora rolniczego - amerykańską firmę Cargill. Transakcja została wykonana za pośrednictwem platformy Corda.

Według przedstawicieli HSBC, transakcja ta jest pierwszą w historii, w której wykorzystana została współdzielona przez wszystkie strony transakcji platforma cyfrowa służąca do obsługi łańcucha bloków.

Wykorzystanie technologii blockchain w usługach finansowych zazwyczaj prezentowane jest jako droga do zmniejszenia ryzyka nadużyć oraz gwarancja właściwego uwierzytelnienia stron transakcji, a także sposób na minimalizację niezbędnych w procesie transakcyjnym działań.

Bank HSBC zapowiada, że trwają już rozmowy dotyczące kolejnej tego rodzaju transakcji.

Instytucje finansowe w rozwój technologii blockchain inwestują ogromne pieniądze chcąc w ten sposób w przyszłości minimalizować koszty, a także ułatwiać procesy obsługi transakcji.

Blockchain to technologia, która pozwala na obsługę transakcji w ramach zdecentralizowanej struktury baz danych, która może służyć do kontroli procesów przy przetwarzaniu płatności i tworzeniu zapisów księgowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama