Reklama

Polityka i prawo

Australia wszczyna postępowanie antymonopolowe ws. Google'a i Apple'a

Fot. vector_Tf/Wikipedia Commons/CC 2.0
Fot. vector_Tf/Wikipedia Commons/CC 2.0

Australijski organ ochrony konkurencyjności zdecydował o wszczęciu postępowania antymonopolowego w sprawie praktyk Google’a i Apple’a - informuje we wtorek serwis The Register. Ma ono dotyczyć m.in. nadużywania pozycji koncernów w dystrybucji oprogramowania.

Przedmiotem postępowania, które zapowiedziała Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC), ma być również analiza wpływu na wolny rynek tego, że Apple i Google są nie tylko operatorami platform dystrybucji oprogramowania, ale też oferują własne aplikacje, udzielają licencji na wykorzystanie swoich systemów operacyjnych, a jednocześnie są producentami sprzętu. Zdaniem organu sytuacja ta może niekorzystnie wpływać na zdolność zewnętrznych firm do podejmowania konkurencji z gigantami technologicznymi.

ACCC przyjrzy się również praktykom łączenia innych produktów lub usług cyfrowych Apple'a i Google'a z ich platformami dystrybucji oprogramowania, a także warunkom obowiązującym zewnętrzne firmy oferujące aplikacje. Przedmiotem postępowania ma być także wpływ prowizji od transakcji w aplikacjach pobieranych od zewnętrznych spółek na ich konkurencyjność, jak i wykorzystanie przez Google'a i Apple'a danych o użytkowaniu oprogramowania mobilnego do potencjalnej rozbudowy własnej pozycji rynkowej.

Australijski organ nadzorczy stworzył specjalny kwestionariusz dla konsumentów, który ma zebrać dane na temat powyższych zagadnień. Oddzielny zestaw pytań skierowany ma zostać do firm oferujących oprogramowanie mobilne i usługi cyfrowe, które korzystają z platform dystrybucji amerykańskich koncernów. Konsultacje te potrwają do marca 2021 roku.

Wśród możliwych działań kończących postępowanie australijski organ wyróżnił możliwe propozycje reform prawnych, których celem będzie "odniesienie się do problemów systemowych".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama