Reklama

Polityka i prawo

Apple nie uniknął wpadki. Błąd w systemach iOS 13 i iPad OS

fot. Pexels / pixabay
fot. Pexels / pixabay

Nowo wydane systemy operacyjne na urządzenia mobilne Apple’a: iOS 13 i iPad OS zawierają błędy. Luki umożliwiały zewnętrznym aplikacjom klawiatury na pełny dostęp do danych w smartfonie użytkownika - ostrzegł koncern z Cupertino.

Zewnętrzne aplikacje klawiatury mogą działać zarówno samodzielnie, jak i otrzymać uprawnienia dostępowe do odczytu danych z innych aplikacji oraz przesyłania danych do internetu, np. celem korzystania z funkcji autokorekty. Przyznanie pełnych uprawnień dostępowych takim aplikacjom oznacza jednak zgodę na rejestrowanie przez klawiaturę wszystkiego, co jest wpisywane z jej pomocą, w tym - treści e-maili, prywatnych wiadomości nawet w szyfrowanych komunikatorach oraz haseł dostępowych.

Błąd w systemie operacyjnym Apple'a mógł powodować, że najwyższy poziom uprawnień był przyznawany zewnętrznym aplikacjom klawiatury domyślnie, bez informowania o tym użytkownika i bez wyrażenia przez niego zgody.

Jak przypomina serwis Tech Crunch, system iOS 13 został wydany w ubiegłym tygodniu. Wersja systemu operacyjnego na tablety - iPad OS 13.1 oraz uaktualnienie iOS do wersji 13.1 - zostały oddane do rąk użytkowników we wtorek.

Źródło:PAP

Komentarze