Reklama

Polityka i prawo

Aplikacja Regionalny System Ostrzegania będzie dokładniejsza

FOT. DUW.PL
FOT. DUW.PL

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina użytkownikom smartfonów, o tym że mogą korzystać z nowszej wersji aplikacji mobilnej RSO – Regionalny System Ostrzegania. Aplikacja umożliwia wysłanie komunikatu o zagrożeniu poszczególnym osobom, nawet jeśli zagrożenie występuje tylko na terenie danej gminy.

Instalując aplikację oraz wybierając odpowiednie ustawienia, dzięki geolokalizacji komunikat o danym zagrożeniu trafi tylko do osób w okolicy danego incydentu. Przykładowo gdy dojdzie do wypadku samochodowego, poinformowani zostaną użytkownicy będący w określonej odległości od miejsca zdarzenia.

Aktualnie działają obie wersje aplikacji mobilnej. Ta nowsza od daty premiery, 11 marca 2018 roku, do końca lipca uzyskała ponad 50 tysięcy pobrań. Poprzednia wersja, funkcjonująca od września 2014 roku, została pobrana ponad 800 tysięcy razy. Prawdopodobnie starsza wersja aplikacji będzie funkcjonowała do czasu, gdy szersze grono jej użytkowników uzyska świadomość o istnieniu doskonalszej wersji i zdecyduje się ją pobrać.

Jak informuje MSWiA, w systemie dostępne są poradniki dotyczące m.in. tego, jak udzielić pierwszej pomocy lub jak zachować się podczas burzy, powodzi czy ataku terrorystycznego. 

W RSO umieszczane są też m.in. ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne czy drogowe. Jak wynika z danych MSWiA w 2018 roku (do końca lipca) w RSO ukazało się 5217 różnego rodzaju komunikatów.

Aplikacja dostępna jest na telefony z systemami Android, iOS i WindowsPhone.

RSO jest usługą, dzięki której obywatele są poinformowani o aktualnych zagrożeniach w Polsce. Komunikaty RSO są wysyłane przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. Ostrzeżenia pojawiają się w aplikacjach mobilnych, na stronach urzędów wojewódzkich i w programach ogólnopolskich TVP.

Warto  zaznaczyć, że istnieją inne systemy ostrzegania. Do takich można zaliczyć m.in. Alert RCB, którego zadaniem jest wysyłanie wiadomości SMS do osób aktualnie znajdujących się na terytorium objętym zagrożeniem. 

Reklama

Komentarze

    Reklama