Reklama

Polityka i prawo

Amerykański serwis społecznościowy intensyfikuje walkę z mową nienawiści

Fot. pikrepo.com/Domena publiczna
Fot. pikrepo.com/Domena publiczna

Amerykański serwis społecznościowy zapowiedział, że będzie usuwał nie tylko wpisy użytkowników, zawierające mowę nienawiści, ale także szkodliwe treści udostępniane przez nich z innych stron, także tych wcześniej zablokowanych przez witrynę.

Tumblr zapowiedział, że w ramach zaostrzania swojej polityki dotyczącej walki z mową nienawiści, rozpoczął w tym tygodniu usuwanie zamieszczanych w serwisie nieodpowiednich treści, także tych udostępnianych przez użytkowników z innych stron - jak dotąd udało się skasować już 4,47 mln nienawistnych wpisów. Chodzi głównie o materiały zamieszczane na blogach, wcześniej zablokowanych przez serwis za łamanie jego polityki społecznościowej. Tumblr poinformował, że jak dotąd zidentyfikował blisko 1 tys. tego typu stron, zawierających głównie treści odwołujące się do nazizmu.

"Posłuchaliśmy waszych opinii i postanowiliśmy jeszcze skuteczniej usuwać mowę nienawiści z Tumblr. Zarówno nasz własny monitoring, jak i wasze zgłoszenia, uświadomiły nam, że wiele z zamieszczanych w witrynie szkodliwych treści pochodzi ze stron, które zostały już wcześniej przez nas zawieszone. I chociaż pierwotne wpisy zostały już usunięte, to zachowały się ich kopie, z którymi postanowiliśmy się teraz rozprawić" - napisał serwis w oświadczeniu do użytkowników.

Tumblr poinformował, że wszystkie tego typu materiały analizowane są przez zatrudnianych przez serwis moderatorów treści, a nie przez algorytmy oparte na sztucznej inteligencji. Nieodpowiednie posty zgłaszane są również przez innych użytkowników serwisu, po czym są analizowane przez zespół Tumblr. Portal zapewnił także, że nie ma zamiaru usuwać blogów edukacyjnych lub zawierających produktywne dyskusje o mowie nienawiści i planuje ponownie przeanalizować treści, zamieszczone na dotychczas zablokowanych przez siebie stronach, zanim zdecyduje o ich całkowitym skasowaniu. Firma podkreśliła też, że nie ma zamiaru ograniczać wolności słowa.

"Wierzymy i zawsze będziemy wierzyć w wolność słowa. Tumblr jest miejscem, gdzie każdy może być sobą i wyrażać własne opinie, jednak mowa nienawiści temu nie sprzyja" - napisał serwis w oświadczeniu.

W 2018 r. Tumblr postanowił usunąć z serwisu wszystkie treści pornograficzne, po tym jak za ich udostępnianie został usunięty z Apple Store. Według ekspertów, platforma obawia się, że jeśli nie usunie ze stron mowy nienawiści, to ponownie zostanie ocenzurowana przez należący do Apple mobilny sklep.

Źródło:PAP

Komentarze