Reklama

Polityka i prawo

Amerykański senator ostrzega przed cyberwojną. Czy Waszyngton jest gotowy na "czarny scenariusz"?

Fot. U.S. Army Cyber Command/flickr
Fot. U.S. Army Cyber Command/flickr

Amerykański senator Ben Sasse ostrzega przed cyberwojną z Chinami. „Czarny scenariusz” przewiduje zniszczenie przez Pekin satelit należących do Stanów Zjednoczonych, co przyczyni się do sparaliżowania wojskowych systemów GPS oraz zakłócenia komunikacji podczas prowadzenia operacji – informuje New York Post.

Według Bena Sasse’a amerykańskie władze nie zapewniają dostatecznej ochrony społeczeństwu przed „pojawiającymi się cyberzagrożeniami ze strony Rosji, Korei Północnej, Iranu, ale przede wszystkim ze strony Chin”.

„Naciskałem na Waszyngton, aby poważnie zajął się tymi zagrożeniami i opracował bardzo potrzebny cyberpodręcznik, ponieważ nie mamy ani doktryny ofensywnej, ani defensywnej” – stwierdził Ben Sasse, cytowany przez New York Post. Senator wskazał również, że Chiny oraz Rosja rozważają możliwość prowadzenia wojny asymetrycznej, podczas gdy Stany Zjednoczone nie zrobiły wystarczająco wiele, aby skutecznie zminimalizować ryzyko oraz nie opracowały planu działania w przypadku wystąpienia „czarnego scenariusza”.

„Mimo, że nadal posiadamy przewagę nad Pekinem i Moskwą, nikt nie bierze pod uwagę, że w sektorze wojskowym ta przewaga maleje. Chiny inwestują ogromne pieniądze w swoje zdolności. To powinno sprawić, że amerykańscy wojskowi i rząd będą nieustannie czujni i wrażliwi na działania wrogów” – zakończył senator Ben Sasse na łamach New York Post.

Reklama

Komentarze

    Reklama