Reklama

Polityka i prawo

Amerykański rząd planuje cyberatak na Rosję?

Fot. The White House/Flickr/Domena publiczna
Fot. The White House/Flickr/Domena publiczna

USA planują serię cyberataków wobec Rosji w ramach odwetu na grudniowe ataki hakerskie – podaje „New York Times”. Administracja Joe Bidena szuka efektywnych sposobów ochrony swojej cyberprzestrzeni po dotkliwych atakach ze strony Rosji i Chin.

„Pierwsze kroki oczekiwane są w ciągu trzech tygodni i przewidują tajne działania w rosyjskich sieciach, które będą oczywiste dla prezydenta Władimira Putina, jego służb specjalnych i armii, ale nie zostaną zauważone przez resztę świata” – informuje „NYT”.

Gazeta przekazuje, że działania te mają zostać połączone z jakąś formą sankcji gospodarczych, choć nie podaje szczegółów. Ponadto USA na polecenie prezydenta mają wzmocnić ochronę własnych sieci rządowych.

Według dziennika ataki mają być elementem szerszych działań w ramach wzmacniania cyberbezpiezczeństwa.

„Będą one określać, jak prezydent Biden skonstruuje odpowiedź nowej administracji na narastający cyberkonflikt i czy znajdzie sposób na ukaranie rywali, regularnie wykorzystujących słabości systemów rządowych i biznesowych, by szpiegować, wykradać informacje i potencjalnie uszkodzić krytyczne komponenty narodowej infrastruktury” – podaje "NYT".

Administracja Bidena, w której kluczowej stanowiska związane z bezpieczeństwem cybernetycznym pełnią Jake Sullivan, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa i Anne Neuberger, jego zastępczyni ds. bezpieczeństwa cyfrowego i nowych technologii, szuka przy tym modelu, który wyśle oponentom wystarczająco silny sygnał, ale nie doprowadzi do eskalacji.

Oprócz Rosji, której służby – według USA – dokonały szerokiego ataku (SolarWind) na amerykańskie systemy w grudniu ubiegłego roku, wyzwaniem są także coraz bardziej agresywne działania Chin. Kilka dni temu ujawniono, że doszło do wielkiego ataku na systemy Microsoftu, za którymi miała stać grupa hakerów sponsorowana przez chiński rząd.

Hack Dekady. Amerykański scenariusz nie grozi Polsce?

image

 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama