Reklama

Polityka i prawo

Amerykanie zorganizują konferencję poświęconą 5G. Kolejny krok w stronę technologicznego sojuszu?

Fot. 	Joyce N. Boghosian/The White House/Domena publiczna
Fot. Joyce N. Boghosian/The White House/Domena publiczna

Stany Zjednoczone zorganizują międzynarodową konferencję poświęconą technologii 5G. Jej głównym tematem będzie kwestia chińskiego giganta Huawei i tego jak zapobieć ekspansji tej firmy. Swój udział zapowiedział prezydent Donald Trump oraz przedstawiciele przedstawiciele firm takich jak Samsung Electronic - powiedział  doradca ds. ekonomicznych Białego Domu Larry Kudlow.

Jak zaznacza agencja Reutera, będzie to jedno z przedsięwzięć w ramach działań Waszyngtonu mających zapobiec wpływowi chińskiego giganta Huawei na technologię telekomunikacyjną piątej generacji. Konferencja miałaby się odbyć za ok. miesiąc.

Wcześniej Kudlow powiedział dziennikowi "Wall Street Journal", że USA chce zbudować infrastrukturę łączności 5G wyłącznie w oparciu o sprzęt produkowany przez amerykańskie firmy. Jak dodał, częścią tych planów mogą być europejskie koncerny takie jak Ericsson i Nokia. W ubiegłym tygodniu media informowały o możliwych planach przejęcia przez USA części bądź nawet całości udziałów w tych spółkach, o czym mówił prokurator generalny USA William Barr.

Wcześniej w tym roku z inicjatywy republikańskiego senatora Marca Rubio oraz ponadpartyjnej grupy polityków w USA wprowadzono ustawę warunkującą dofinansowanie w wysokości miliarda dolarów na inwestycje w zachodnie alternatywy dla chińskich producentów sprzętu łączności, takich jak Huawei czy ZTE.

Amerykańscy senatorowie opowiedzieli się również za tym, aby rząd USA wsparł budowę architektury sieci łączności 5G w oparciu o otwarte technologie. Według zwolenników takiego rozwiązania, pozwoli ono na bezproblemowe wejście nowych graczy na rynek sprzętu sieciowego dla 5G. Nad otwartą architekturą sieci 5G pracuje obecnie kilka grup, które rozwijają swoje technologie w oparciu o już istniejące, dostępne publicznie rozwiązania.

Według "WSJ" w opracowaniu jednolitego oprogramowania do obsługi sieci 5G uczestniczyć mają m.in Dell, Microsoft i AT&T. System miałby zostać uruchomiony w ciągu ok. 18 miesięcy.

Waszyngton oskarża Huawei o szpiegowanie na zlecenie władz w Pekinie i zarzuca firmie, że jej produkty mogą być wykorzystywane jako narzędzia wywiadowcze przez chińskie służby. Władze USA, w tym sekretarz stanu Mike Pompeo i prezydent państwa Donald Trump, wielokrotnie lobbowały, by kraje sojusznicze całkowicie wykluczyły firmę z budowy infrastruktury 5G.

Źródło:PAP

Komentarze