Amerykanie przemieszczają wojska na Bliski Wschód. Smartfony zostają w bazie

7 stycznia 2020, 12:14
8282
Fot. Sean Kimmons/af,mil/Domena publiczna

Żołnierze 82 Dywizji Powietrznodesantowej, którzy zostali wysłani na Bliski Wschód w związku z zaostrzającą się w tym regionie sytuacją, dostali rozkaz zostawienia smartfonów, laptopów, tabletów oraz wszystkich innych osobistych urządzeń elektronicznych – poinformowali przedstawiciele formacji.

Celem takich drastycznych środków było zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa operacyjnego w trakcie natychmiastowego przemieszczania się oraz zmniejszenie potencjalnego ryzyka dla żołnierzy. Według anonimowych urzędników, na których powołują się obecnie amerykańskie media około 3.5 tys. żołnierzy z 82 Dywizji Powietrznodesantowej, na co dzień należących do 1st Brigade Combat Team jest  rozmieszczonych w kilku miejscach rozrzuconych na całym Bliskim Wschodzie.

Rzecznik prasowy dywizji  pułkownik Mike Burns powiedział, że decyzję tę podjęto aby ochronić wrażliwe informacje na temat szczegółowych celów misji jednostki oraz miejsca rozmieszczenia. Miała również ochronić żołnierzy przed potencjalnym cyberatakiem. Wielu ekspertów spekuluje, że Irańska odpowiedź po śmierci generała Ghasema Solejmaniego będzie miała miejsce w cyberprzestrzeni. W specjalnym wydaniu swojego biuletynu poświęconego bezpieczeństwu, przed zagrożeniem ostrzegał również Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jego autorzy twierdzą, ze Iran posiada rozbudowany program prowadzenia cyberataków i jest zdolny do czasowego zakłócenia infrastruktury teleinformatycznej. Uwagi w biuletynie odnoszą się głównie do infrastruktury USA i firm prywatnych. Nie można jednak wykluczyć, że celem irańskich hakerów będą również amerykańscy żołnierze.

Spadochroniarze z 82 Dywizji Powietrznodesantowej mieli być zaalarmowani o możliwości szybkiej i szerszej dyslokacji na Bliski Wschód, już w toku niedawnych wydarzeń wokół ambasady w Bagdadzie. W ich przypadku, istnieje możliwość przemieszczenia wydzielonych elementów jednostki (wzmocnionego batalionu) w rejon kryzysu, w okresie do 18 godzin, począwszy od samego podjęcia decyzji polityczno-wojskowej.
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
dldfo
wtorek, 7 stycznia 2020, 22:47

Nawet ukraińcy maja nowoczesniejsze procedury w czym problem kupić 500 nowych tabletów i skonfigurowac?

Marek
środa, 8 stycznia 2020, 11:42

Wiesz co się stało swego czasu, jak chłopaki używali inteligentnych opasek i zegarków sportowych? Urządzenia możesz skonfigurować. Ludzkiej głupoty się nie da.

Stary Grzyb
wtorek, 7 stycznia 2020, 19:02

Chłopaki nie będą mogli oglądać pornosów (poza papierowymi świerszczykami), robić selfie i udzielać się na szajsbuku? Cie choroba, to faktycznie drastyczne środki i prawdziwy dramat.

Victor
wtorek, 7 stycznia 2020, 23:16

Dla młodych to naprawdę dramat. Według badań niemieckich brak chętnych do służby na okrętach podwodnych wynika głównie z braku dostępu do internetu.

Gts
środa, 8 stycznia 2020, 00:43

Nieźle już są uzależnieni, z tego co obserwuje to najgorzej już jest maluchami. Tylko smartfon ich interesuje. Biegaja no po placu zabaw, a jak ktoś przyniesie smartfona, np jakaś mama i go wyciągnie zaraz się zlatują, zaraz jest wycie. Z tymi ludźmi będą poważne problemy jak trochę dorosną, bo dojrzeć chyba już nie bardzo. Skupić się na niczym nie potrafią dłużej niż kilkanaście minut, nie wiem jak będą się uczyć, a potem pracować.

Tweets CyberDefence24