Reklama

Polityka i prawo

Aktualizacje oprogramowania pomagają zapewnić bezpieczeństwo danych?

fot. geralt / pixabay
fot. geralt / pixabay

Regularne aktualizowanie programów antywirusowych, oprogramowania typu firewall, przeglądarek, a także innych aplikacji i całych systemów operacyjnych, z których korzystamy na co dzień, jest jednym z kluczowych warunków zapewniających bezpieczną i stabilną pracę naszego komputera – zaleca Urząd Ochrony Danych Osobowych.

UODO przypomina, że na mocy art. 32 RODO zarówno administrator jak i podmiot przetwarzający zobowiązany jest do wdrożenia odpowiednich środków organizacyjnych i technicznych w celu zapewnienia odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa danych w tym zapewnienia poufności, integralności i odporności systemów i usług przetwarzania. Do obowiązków tych podmiotów należy również zapewnienie aktualnego oprogramowania oraz regularne testowanie środków bezpieczeństwa. 

"Do bezpieczeństwa informatycznego należy podchodzić wielopłaszczyznowo. Przestępcy wprowadzają do systemów często złośliwe oprogramowania, które po zaszyfrowaniu danych blokują do nich dostęp. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na trzy istotne elementy, które składają się na budowanie i utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa – są to procesy, technologia i przede wszystkim ludzie, którzy są odpowiedzialni za ochronę systemów" - powiedział Tomasz Soczyński, Dyrektor Departamentu Informatyki w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych cytowany w oficjalnej informacji Urzędu. 

Jak przypomina urząd powyższe zasady obowiązują również osoby fizyczne, które prowadząc działalność, również pozazawodową przetwarzają dane innych osób, które powinni chronić, dlatego też niezbędne jest, aby zadbać o aktualizacje na prywatnym sprzęcie.

„Nasze dane mogą trafić w ręce cyberprzestępców poprzez luki w przeglądarkach internetowych, programach pocztowych czy biurowych. I choć niewiele aktualizacji polega na usprawnieniu działania pewnych funkcji, to są wśród nich takie, które dotyczą kwestii bezpieczeństwa” – wskazuje urząd. „Należy podkreślić, że użytkownicy regularnie aktualizowanych programów są mniej podatni na próby oszustwa” - podkreśla UODO. 

Praca na aktualnym systemie operacyjnym jest istotna nie tylko z uwagi na względy bezpieczeństwa tego oprogramowania, ale również „załatania” luk wykrytych w konstrukcji podzespołów komputerowych. Urząd ostrzega również przed rozwiązaniami, które z uwagi na błędy np. w procesorach komputerów, pozwalają przejąć kontrolę nad całą maszyną. Jednocześnie należy podkreślić, że starsze systemy operacyjne, które utraciły już wsparcie ze strony producentów, mogą być narażone na tego typu ataki.

„Z punktu widzenia bezpieczeństwa danych osobowych, tak ważne jest korzystanie z aktualnego oprogramowania, zarówno komercyjnego, jak i tego, które można używać na licencji open source” – podkreśla Urząd.

Komentarze