Reklama

Polityka i prawo

AI pomaga Polakom w walce z mową nienawiści

geralt / pixabay
geralt / pixabay

Brytyjska policja wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji (AI) w walce z mową nienawiści wobec Polaków, pojawiającą w się w mediach społecznościowych - podał serwis BBC.

W Anglii i Walii w latach 2017-2018 ogółem odnotowano 94 tys. przestępstw na tle nienawiści.

Polski start-up Samurai Labs wraz z brytyjską firmą Hatelab gromadzącą dane na temat mowy nienawiści wykorzystują AI do śledzenia w mediach społecznościowych agresywnych treści. Badania przeprowadzone przez Samurai Labs wykazały, że 5 proc. materiałów opublikowanych na temat Polaków w mediach społecznościowych ma negatywne lub obraźliwe konotacje - wskazało BBC.

Naukowcy z Uniwersytetu Cardiff, odpowiadający za uruchomienie Hatelab, wykazali, że sztuczna inteligencja może "dokładnie rozróżnić w sieci agresję od nieszkodliwych komentarzy". Dyrektor generalny Samurai Labs Michał Wroczyński podkreślił, że AI rozpoznaje osiem kategorii znęcania się - od mówienia ludziom, żeby wracali do domu, aż po grożenie im śmiercią.

Dyrektor Hatelab Matthew Williams twierdzi, że zastosowanie tej technologii było ważne ze względu na wzrost liczby przypadków mowy nienawiści, jaki nastąpił po referendum z 2016 r., kiedy Wielka Brytania zdecydowała o opuszczeniu Unii Europejskiej.

"W czasie, gdy Wielka Brytania przygotowuje się do opuszczenia UE, wykorzystywanie najbardziej zaawansowanych metod sztucznej inteligencji będzie kluczowe dla pomocy władzom w szybkim rozpoznawaniu znaków ostrzegawczych, rozpraszaniu obaw i zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkającej tu społeczności polskiej" - zaznaczył.

Samurai Labs opracowało narzędzie służące do przeciwdziałania przemocy m.in. na portalach społecznościowych, forach internetowych, w aplikacjach mobilnych czy serwisach dla graczy. Rozwiązanie ma automatycznie analizować publikowane w nich treści, a w razie potrzeby blokować je i raportować do administratorów odpowiadających za dany portal czy serwis. W start-up zainwestował m.in. polski piłkarz Robert Lewandowski, o czym polskie media informowały w sierpniu 2018 r.

Według BBC w Wielkiej Brytanii żyje obecnie ponad 900 tys. Polaków.

PAP

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama