Reklama

Polityka i prawo

5G w Wielkiej Brytanii. "Chiny muszą przestrzegać zasad"

Fot. Max Pixel/CC 0
Fot. Max Pixel/CC 0

Huawei zostanie wykluczony z budowy sieci 5G w Wielkiej Brytanii? Decyzja zapadnie już wkrótce powiedział w środę brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace. "Jeśli Chiny zyskają dostęp do zachodnich rynków, muszą przestrzegać zasad" - podkreślił. 

Minister, pytany, kiedy zapadnie decyzja ws. Huawei, odparł, że "rząd wkrótce zajmie stanowisko w tej sprawie". "Nie pozwolimy na to, by cokolwiek mogło zagrozić naszym wrażliwym sieciom" - zapewnił, dodając, że władze Wielkiej Brytanii dysponują środkami, by ograniczyć każdy rodzaj ryzyka w dziedzinie bezpieczeństwa.

Podkreślił, że nie chodzi tylko o kwestie techniczne, ale również o "kodeks postępowania". Przypomniał, że tak Wielka Brytania, jak i szereg innych państw krytykowały Chiny za "pewne działania w sieci".

"Sądzę, że jeśli decydujemy się pozwolić innym krajom na dostęp do naszych rynków, powinniśmy oczekiwać postępowania zgodnego z zasadami fair play" - powiedział Wallace agencji Reutera.

Wcześniej sekretarz stanu ds. cyfrowych, kultury, mediów i sportu Nicky Morgan zapowiadała, że władze Wielkiej Brytanii podejmą decyzję ws. ewentualnego wykluczenia chińskiego koncernu Huawei z udziału w budowie krajowej sieci 5G do końca roku. w rozmowie z BBC podkreśliła, że liczy, iż rząd "będzie w stanie zrobić coś do jesieni" i dodała, że Londyn musi podjąć w tej sprawie "właściwą decyzję", która zapewni sieci telekomunikacyjnej bezpieczeństwo.

W czerwcu br. Chiny przestrzegły Wielką Brytanię przed wykluczeniem firmy Huawei z udziału w projekcie budowy sieci 5G. Zdaniem Pekinu taka decyzja byłaby "bardzo złym sygnałem".

Miesiąc wcześniej były szef brytyjskiego wywiadu (MI6) Richard Dearlove mówił, że Huawei stwarza tak wielkie zagrożenie dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, iż rząd nie może mu pozwolić nawet na ograniczoną rolę w budowaniu sieci 5G. Jego zdaniem zdolność do kontrolowania komunikacji i danych transmitowanych kanałami Huawei da chińskiej firmie możliwość sprawowania kontroli nad "społeczeństwami i innymi narodami".

W kwietniu media pisały, że rząd Wielkiej Brytanii zdecydował, że firma Huawei nie zostanie zaangażowana do budowy kluczowych elementów infrastruktury 5G, ale będzie mogła uczestniczyć w tworzeniu mniej istotnych elementów systemu telekomunikacyjnego.

Stany Zjednoczone przestrzegają sojuszników przed korzystaniem z urządzeń Huawei przy budowie sieci łączności bezprzewodowej 5G, obawiając się, że mogłyby one zostać wykorzystane przez Chiny w celach szpiegowskich. Huawei zdecydowanie zaprzecza zarzutom szpiegostwa i twierdzi, że Amerykanie kierują się interesami ekonomicznymi.

Źródło:PAP

Komentarze