Reklama

Polityka i prawo

5G w Szwecji: Chiny ostrzegają przed „negatywnym wpływem”

fot. pikist.com / domena publiczna
fot. pikist.com / domena publiczna

Szwecja powinna wycofać decyzję o wykluczeniu chińskich koncernów telekomunikacyjnych Huawei i ZTE z budowy sieci 5G w tym kraju – oświadczyło w środę chińskie MSZ, ostrzegając przed „negatywnym wpływem” tej decyzji na działające w Chinach szwedzkie firmy.

Szwedzki urząd poczty i telekomunikacji ogłosił również we wtorek, że dostawcy będą musieli usunąć sprzęt dwóch chińskich firm z istniejącej infrastruktury do 2025 roku. Zarządzenie uzasadniono obawami o bezpieczeństwo.

„Chiny potępiają decyzję Szwecji” – powiedział rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian na rutynowym briefingu w Pekinie. Zarzucił władzom w Sztokholmie, że upolityczniają „normalną współpracę gospodarczą” i wykorzystują bezpieczeństwo narodowe jako pretekst, by bez żadnych dowodów oczerniać i uciskać chińskie firmy.

„Szwecja powinna rozważyć tę sprawę w sposób obiektywny i uczciwy, naprawić swój błąd i unikać negatywnego wpływu na chińsko-szwedzką współpracę gospodarczą oraz szwedzkie przedsiębiorstwa działające w Chinach” – ostrzegł Zhao.

Władze Stanów Zjednoczonych naciskają na sojuszników, aby wykluczyli Huawei z budowy infrastruktury telekomunikacyjnej. Waszyngton twierdzi, że chińska firma może wykorzystywać produkowane przez siebie urządzenia do działalności szpiegowskiej na rzecz komunistycznych władze w Pekinie. Huawei temu zaprzecza.

Na całkowitą rezygnację z używania produktów Huawei do 2027 roku zdecydowała się w tym roku Wielka Brytania, a kilka innych krajów europejskich podjęło lub zamierza podjąć podobne działania.

Źródło:PAP

Komentarze