Reklama

Polityka i prawo

186 mln wonów kary dla TikToka za nieprawidłowości w przetwarzaniu danych dzieci

fot. Christoph Scholz / Flickr / CC BY-SA 2.0
fot. Christoph Scholz / Flickr / CC BY-SA 2.0

TikTok został ukarany karą w wysokości 186 mln wonów (ok. 154 tys. USD) za nieprawidłowości w przetwarzaniu danych dzieci poniżej 14 roku życia, na których gromadzenie i przetwarzanie wymagana jest w Korei Południowej zgoda rodziców. 

Według organu należący do chińskiego start-upu ByteDance TikTok nie pozyskiwał zgody na gromadzenie i przetwarzanie danych małoletnich użytkowników z Korei Południowej.

Nałożona przez komisję komunikacji kara stanowi zaledwie 3 proc. rocznych przychodów platformy - komentuje BBC. Śledztwo w sprawie, w wyniku której orzeczono o karze, rozpoczęło się w ubiegłym roku. Południowo-koreański regulator wykazał, że w ciągu sześciu miesięcy platforma zgromadziła ponad sześć tysięcy rekordów na temat małoletnich, każdorazowo naruszając przy tym zapisy prawa regulującego w kraju kwestie ochrony prywatności.

Chińska firma nie poinformowała użytkowników również o tym, że ich dane są transferowane poza granice kraju - stwierdziła KCC.

"Mamy bardzo wysokie standardy ochrony prywatności i nieustannie pracujemy nad ich wzmacnianiem" - oświadczyli przedstawiciele TikToka.

BBC przypomina, że to nie pierwsze kłopoty platformy związane z ochroną prywatności. W lutym ubiegłego roku aplikacja Musical.ly, która została przejęta przez ByteDance i przemianowana na TikToka, została ukarana grzywną w wysokości 4,3 mln funtów za brak należytej ochrony prywatności dzieci w USA.

Źródło:PAP

Komentarze