Reklama

Strona główna

Pod Paryżem powstało nowoczesne centrum cyberbezpieczeństwa

  • fot. M.Dura

Jedna z największych firm zbrojeniowych we Francji – Thales otworzyła nowe centrum operacyjne bezpieczeństwa cybernetycznego. Specjaliści będą tam pracować nad rozwiązaniami najnowszych problemów z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Nowy SOC (Security Operation Center) powstał w Elancourt koło Paryża. Jak tłumaczą decydenci firmy inwestycja ma być odpowiedzią na rosnące zagrożenie i coraz większą złożoność cyberataków. Nowoczesne technologie, takie jak chmura obliczeniowa, Internet rzeczy i Big Data wymagają dodatkowej ochrony. "Firmy coraz częściej zamiast pytać: czy zostaną zaatakowane zastanawiają się, kiedy nastąpi kolejna próba ataku i czy zagrożenie uda się wykryć" - czytamy w komunikacie francuskiej firmy.

Na te potrzeby ma odpowiadać nowe centrum. Zgodnie z komunikatem Thales usługi obejmują m.in. cybernetyczny nadzór 24 godziny na dobę, analizę wydarzeń i reakcję na incydenty, zapewnienie ciągłości i bezpieczeństwa krytycznych systemów informatycznych. Eksperci z centrum w Elancourt pod Paryżem będą m.in. odpowiadać za zapobieganie i przewidywanie ryzyka dla systemów informatycznych, wysyłanie powiadomień na temat słabnących punktów systemu, które mogą stanowić zagrożenie. Do zadań centrum należeć też będzie wykrywanie incydentów i reagowanie w czasie rzeczywistym, a w razie potrzeby – mobilizowanie Zespołu Szybkiego Reagowania powołanego przez Thales w 2013 r. Pracownicy firmy będą też sprawdzać, czy podejmowane przez użytkowników działania pozostają w zgodzie z polityką bezpieczeństwa przedsiębiorstw. Nowe centrum odpowiada za usługi dostarczane przez Thales CERT-IST2, który pełni ciągły nadzór nad bezpieczeństwem systemów informatycznych klientów od 1999 r.

Do tej pory z usług Centrum Operacyjnego Bezpieczeństwa Cybernetycznego w Elancourt korzysta ponad 30 przedsiębiorstw.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama