Reklama

Strona główna

Organizacje konsumenckie wzywają Facebooka do wdrożenia RODO

Fot. BiljaST/Pixabay
Fot. BiljaST/Pixabay

Forum Trans Atlantic Consumer Dialogue (TACD), zrzeszające organizacje konsumenckie z Europy i USA, w liście otwartym wzywa Facebooka do wdrożenia Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych. „To najlepszy obecnie dostępny standard prawny” - napisano.

W liście, który forum Trans Atlantic Consumer Dialogue skierowało w poniedziałek do prezesa Facebooka - Marka Zuckerberga, wezwano firmę do wdrożenia unijnego Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) jako "domyślnego standardu dla wszystkich usług oferowanych przez Facebooka". Kopie listu zostały przesłane również przedstawicielom Federalnej Komisji Handlu USA oraz odpowiednim organom Unii Europejskiej, zaangażowanym w wyjaśnienie sprawy Cambridge Analytica.

Zdaniem organizacji konsumenckich, "RODO to najlepszy obecnie dostępny standard dla ochrony prywatności użytkowników serwisu". TACD wezwało Facebooka także do poinformowania (podczas planowanego na 10 kwietnia wystąpienia prezesa firmy przed Kongresem USA), w jaki sposób koncern planuje wdrożyć poszczególne zasady ochrony danych definiowane przez nowe prawo, które przez wielu analityków określane jest jako największa rewolucja w sferze regulacji ochrony danych osobowych od początku istnienia internetu.

Jak pisze w swoim liście otwartym TACD, "RODO pozwala na gwarancję przejrzystości i odpowiedzialności w działaniu firm przetwarzających dane i zmusza je do zgodności z prawem i zasadami demokracji". Zdaniem organizacji zrzeszającej amerykańskich i europejskich konsumentów, unijna reforma danych osobowych "stanowi również fundament dla ochrony danych osobowych, w jasny sposób wyznaczając granice odpowiedzialności firm i prawa użytkowników, których dane są gromadzone. Do praw tych każdy użytkownik powinien mieć dostęp, bez względu na miejsce zamieszkania".

Choć TACD zauważa, że rozwój gospodarki cyfrowej "znacznie przyczynia się do wsparcia innowacyjności", to jednak "nieuregulowane gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych zagraża jej przyszłości". Organizacja wymienia też zagrożenia związane z takim stanem rzeczy; kradzież tożsamości cyfrowej, cyberataki, a także defraudacje finansowe to przestępstwa, które dzięki internetowi są coraz powszechniejsze.

"Masowe przetwarzanie danych osobowych wpłynęło również na to, jak wygląda dziś konkurencja rynkowa" - zauważa TACD. "Profilowanie użytkowników internetu, mające miejsce przy zastosowaniu tajnych algorytmów, zagraża nie tylko prywatności, ale także instytucjom demokratycznym" - pisze organizacja.

"Wzywamy Facebooka do wykazania zaangażowania we wdrożenie standardów określanych przez RODO na całym świecie dla wszystkich użytkowników. Mamy nadzieję, że Facebook stanie się liderem na tym polu, z którego wzór wkrótce będą czerpać również inne firmy" - kończą swój list przedstawiciele forum Trans Atlantic Consumer Dialogue.

Kontrowersyjne praktyki Cambridge Analytica ujawniła brytyjska gazeta "The Observer". Firma, świadcząc usługi dla swoich klientów, wykorzystywała dane pozyskane z Facebooka do profilowania użytkowników pod kątem preferencji wyborczych i wpływania na ich polityczne decyzje.

Źródło:PAP

Komentarze