Armia i Służby

NATO przeznaczy 71 mln euro na cyberbezpieczeństwo

Fot. Kamu Malı/Wikipedia Commons/Domena Publiczna
Fot. Kamu Malı/Wikipedia Commons/Domena Publiczna

W ciągu najbliższych trzech lat Sojusz Północnoatlantycki zamierza przeznaczyć ponad 3 mld euro (około 12,5 mld złotych) na odświeżenie zaplecza technicznego swojej infrastruktury. Modernizacja z zakresu cyberbezpieczeństwa pochłonie około 71 mln euro (300 mln złotych) z całego budżetu.

Agencja NATO, NCI (Agencja Komunikacji i Informacji) przedstawiła na swojej stronie plan wydatków Sojuszu, który zakłada odświeżenie technicznych możliwości prowadzenia misji. Jak czytamy w informacji prasowej, połączenia satelitarne i ich zabezpieczenia pochłoną 1,7 mld euro (7 mld złotych) z całego trzyletniego budżetu, który ma wynosić 3 mld euro. Cyberbezpieczeństwo, które jest kluczowym elementem dla działania struktur Sojuszu, zostanie dofinansowane kwotą 71 mln euro.

Wśród planów modernizacji znajdzie się także oprogramowanie dla infrastruktury odpowiedzialnej za dowodzenie i kontrolę w strukturach Sojuszu. Łącznie elementy te pochłoną nawet 800 mln euro (3,3 mld złotych). To nie wszystkie zaplanowane działania, które zostaną zrealizowane w ciągu trzech najbliższych lat przez 40 zewnętrznych kontrahentów. Dokładnie 220 mln (930 mln złotych) euro zostanie przeznaczone na modernizację sieci należącej do NATO. W planach nie wyszczególniono tworzenia kompatybilnego środowiska dla wszystkich członków Sojuszu, jednak takie działania są podejmowane od jakiegoś czasu.

Czytaj też: Bundeswehra wkracza na cyfrowe pole walki

Warto także pochylić się nad ostatnim elementem budżetu, który został wyszczególniony na stronie NCI. Pozycja dotyczy bowiem zaawansowanego oprogramowania przeznaczonego do wykrywania i monitorowania działań w infrastrukturze sieciowej. Łącznie na ten element modernizacji Sojusz wyda 180 mln euro (760 mln złotych). 

Finansowanie całego budżetu jest możliwe dzięki wsparciu wszystkich 28 krajów członkowskich. Jego wymiar jest dużo większy niż początkowo zapowiadano w 2015 roku (800 mln euro). Zmiany w finansowaniu były podyktowane m.in. ustaleniami podczas zeszłorocznego szczytu państw Sojuszu w Warszawie.

Komentarze