Reklama

Social media

Mobilne trojany bankowe coraz częściej w Polsce

Fot. Pexels/ Pixabay
Fot. Pexels/ Pixabay

Badacze z Kaspersky Lab przeanalizowali ewolucję szkodliwych programów w II kwartale 2018 r. Jednym z największych problemów w tym okresie były mobilne trojany bankowe zaprojektowane do kradzieży pieniędzy użytkowników. Liczba pakietów instalacyjnych tych szkodliwych narzędzi wyniosła 61 tys. Jest to ponad trzy razy więcej niż w poprzednim kwartale. Kraje, w których odnotowano najwięcej ataków przeprowadzanych z użyciem mobilnych trojanów bankowych, to Stany Zjednoczone, Rosja oraz Polska.

Mobilne trojany bankowe są jednym z najniebezpieczniejszych rodzajów szkodliwego oprogramowania. Ich celem jest bezpośrednia kradzież pieniędzy z kont użytkowników, którzy korzystają z usług bankowych używając telefonów komórkowych. Są to jedne z najczęstszych ataków wykorzystywanych przez cyberprzestępców z całego świata. Dlaczego? Ponieważ jest to bardzo prosty zysk, który przy małym nakładzie przynosi spore korzyści. Szkodliwe programy najczęściej udają użyteczne aplikacje, by nakłonić użytkownika do instalacji. Po uruchomieniu szkodnik nakłada własny interfejs na oryginalną aplikację bankową, co pozwala atakującym wejść w posiadanie danych logowania, numerów kart płatniczych i innych poufnych informacji finansowych.

W drugim kwartale 2018 r. nastąpił gwałtowny wzrost tego rodzaju trojanów mobilnych - pojawiło się ponad 61 tysięcy pakietów instalacyjnych. Trzy kraje, które odnotowały największy udział użytkowników dotkniętych tego rodzaju zagrożeniem, to Stany Zjednoczone, Rosja i Polska. Rosja i Stany Zjednoczone zamieniły się miejscami względem pierwszego kwartału, podczas gdy Polska przeskoczyła z dziewiątego miejsca na trzecie - głównie ze względu na wzmożoną aktywność szkodliwych programów Trojan.AndroidOS.Agent.cw oraz Trojan-Banker.AndroidOS.Marcher.w.

Według ekspertów z Kaspersky Lab przyczyną gwałtownego zwiększenia się liczby trojanów bankowych może być globalny wzrost zagrożeń i stale rosnący rozwój cyberprzestępczości. Łączna liczba wszystkich szkodliwych pakietów instalacyjnych na smartfony, wzrosła w porównaniu z pierwszym kwartałem o 421 000.

Krajobraz zagrożeń w drugim kwartale daje wiele do myślenia w odniesieniu do bezpieczeństwa mobilnego użytkowników. Ogólny wzrost liczby mobilnych szkodliwych pakietów instalacyjnych - szczególnie tych związanych z bankowością - pokazuje, że cyberprzestępcy ciągle przygotowują nowe modyfikacje swoich narzędzi, by były coraz bardziej zaawansowane i trudne do wykrycia. W nadchodzących miesiącach użytkownicy powinni zachować wzmożoną czujność, ponieważ obserwowany trend ciągle narasta.

Wiktor Czebyszew, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Kaspersky Lab

Według raportu poświęconego ewolucji szkodliwych programów w II kwartale 2018 r. firma Kaspersky Lab zaobserwowała nie tylko duży wzrost zagrożeń w cyberprzestrzeni, ale i co raz więcej ataków przeprowadzanych na użytkownikach smartfonów. Rozwiązania Kaspersky Lab wykryły i zneutralizowały niemal 963 miliony cyberataków przeprowadzanych z zasobów online zlokalizowanych w 187 krajach (ponad 20% więcej niż w poprzednim kwartale). Zidentyfikowano niemal 352 miliony unikatowych szkodliwych adresów URL (ponad 24% więcej niż poprzednim kwartale). Wykryto ponad 215 tysięcy prób zainfekowania komputerów użytkowników szkodliwymi programami kradnącymi pieniądze w ramach bankowości online (wzrost o ponad 5% w porównaniu z poprzednim kwartałem). Narzędzia Kaspersky Lab wykryły ponad 192 miliony unikatowych szkodliwych programów i potencjalnie niebezpiecznych obiektów (wzrost o ponad 2% w porównaniu z poprzednik kwartałem). Zaś mobilne rozwiązania Kaspersky Lab wykryły ponad 1,7 mln szkodliwych pakietów instalacyjnych (wzrost o niemal 32% w porównaniu z poprzednik kwartałem).

Powyższe statystyki wskazują z jak dużym problemem mamy obecnie do czynienia, a niestety liczba cyberataków ciągle wzrasta. Widoczny trend do przeprowadzania ataków na użytkowników smartfonów powinien zachęcić każdego do zabezpieczenia urządzeń mobilnych, których używamy na co dzień. Poniżej firma Kaspersky Lab przygotowała zestaw porad, które w pewnym stopniu pomogą uchronić przed mobilnym atakiem.

Porady bezpieczeństwa dla użytkowników urządzeń mobilnych:

  • Instaluj aplikacje wyłącznie z zaufanych źródeł, a najlepiej z oficjalnego sklepu z oprogramowaniem.
  • Kontroluj uprawnienia, jakich żąda instalowana aplikacja - jeżeli nie pokrywają się z jej przeznaczeniem (np. czytnik e-booków żąda dostępu do wiadomości i nawiązywania połączeń), może to świadczyć o potencjalnej szkodliwości.
  • Korzystaj ze skutecznego rozwiązania bezpieczeństwa do ochrony swojego urządzenia mobilnego.
  • Nie klikaj odnośników w podejrzanych wiadomościach.
  • Nie zdejmuj zabezpieczeń urządzenia mobilnego w celu nadania sobie uprawnień administratora (tzw. rootowanie) - po przeprowadzeniu takiego procesu szkodliwe aplikacje będą miały pełny dostęp do smartfona, systemu operacyjnego i innych danych.

    Źródło: Kaspersky Lab

Reklama

Komentarze

    Reklama