Reklama

Polityka i prawo

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad jednolitym systemem dla administracji

Fot. Domena publiczna / pixabay.com
Fot. Domena publiczna / pixabay.com

Nowy projekt uruchomiony przez Ministerstwo Cyfryzacji ma być pierwszym krokiem w realizacji e- administracji z prawdziwego zdarzenia. System ma opierać się o już działające rozwiązania stosowane na terenie województwa podlaskiego.

Na początku czerwca w Ministerstwie Cyfryzacji ruszy projekt w ramach Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją (EZD) RP, który będzie tworzył jednolity system elektroniczny do zarządzania dokumentacją w administracji. Oprócz tego projekt ma wypracować standardy systemów klasy EZD dla sektora publicznego. 

Systemy Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją są pierwszym krokiem do stworzenia e-administracji. Jak czytamy w informacji udostępnionej na stronie ministerstwa „projekt EZD RP ma być fundamentem wszelkich działań związanych z usprawnianiem polskiej administracji publicznej, przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia transparentności polskich urzędów oraz ich otwartości na zaspokajanie potrzeb obywateli, przedsiębiorców i innych użytkowników usług administracyjnych.”

Nowy projekt, który uruchomi ministerstwo ma być oparty na przedsięwzięciu wojewody Podlaskiego, który stworzył sieć współpracujących ze sobą urzędów rządowych. System oparty jest na rozwiązaniu udostępnionym przez Centralny Ośrodek Informatyki – eDOK.

„System będzie multiplatformowy i budowany w technologii usługi chmurowej, z dużym naciskiem na wartość integracyjną i możliwość dostosowywania systemu do specyficznych potrzeb poszczególnych urzędów i organizacji. Umożliwi efektywne importowanie danych tak z EZD PUW, jak i eDOK, co pozwoli na płynne i bezproblemowe migrowanie użytkowników obydwu systemów do systemu EZD RP. Szefem przedsięwzięcia EZD RP został Mariusz Madejczyk, pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. współpracy z administracją rządową i samorządową, który jest odpowiedzialny za sprawne przeprowadzenie projektu i przygotowanie polskiej administracji do korzystania z jednolitego systemu EZD RP.” - czytamy na stronie ministerstwa.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Czytaj też: Bezpieczny telefon z systemem Android

 

Reklama

Komentarze

    Reklama