Reklama

Social media

Minister Obrony Hiszpanii: Rosja ingerowała w referendum w Katalonii

Fot. Flickr.com / Partido Popular de Galicia / CC 2.0
Fot. Flickr.com / Partido Popular de Galicia / CC 2.0

W dniach 08-09 marca odbył się szczyt Europejskiej Partii Ludowej w Walencji. Jednym z mówców była minister obrony Hiszpanii María Dolores de Cospedal, która w odpowiedzi na jedno z zadanych pytań, potwierdziła, że Rosja ingerowała w referendum w Hiszpanii. Miała do tego celu wykorzystać infrastrukturę w Wenezueli.

W dalszej części  swojego wystąpienia mówiła o działaniach zewnętrznego podmiotu, którego celem jest destabilizacja Europy i jej osłabienie. Dzięki temu miałaby ona stać się łatwym celem dla Rosji. Jednym z elementów realizacji tego przedsięwzięcia jest sfera informacyjna i media społecznościowe. Wspomniała również o celowych kampaniach dezinformujących podczas referendum w Katalonii. 

Według byłej hiszpańskiej minister najważniejsza jest budowa zdolności odstraszania, które tak jak kiedyś znowu muszą stać się priorytetem. Wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony oraz NATO są tutaj kluczowe.

Dolores de Cospedal ostrzegała również przed rosyjskim zagrożeniem w obszarze gospodarczym i handlowym. Dodała jednak, że nie płynie ono tylko z jednego kierunku.

Komentarze