Reklama

Armia i Służby

Kmdr por. Wiesław Goździewicz: NATO stawia na ofensywę w cyberprzestrzeni [Cyberdefence24.pl TV]

Fot. Cyberdefence24.pl
Fot. Cyberdefence24.pl

O zmianach, które zaszły w NATO w obszarze cyberbezpieczeństwa po szczycie w Warszawie, zabezpieczeniu wojsk Sojuszu przed rosyjskimi działaniami informacyjnymi na flance wschodniej oraz batalionie łączności NATO w Bydgoszczy mówi dla Cyberdefence24.pl  Kmdr por. Wiesław Goździewicz.

Kmdr por. Wiesław Goździewicz powiedział, że największa zmiana w NATO jeśli chodzi o prowadzenie działań w cyberprzestrzeni dotyczy działań ofensywnych. Wcześniej nie rozważano na poważnie tego typu operacji w ramach Sojuszu.

Od momentu kiedy na szczycie Sojuszu zadecydowano o uznaniu cyberprzestrzeni za pełnoprawne środowisko operacyjne, naprawdę zaczęto rozmawiać na poważnie o możliwości wykorzystania narodowych zdolności cybernetycznych jeżeli chodzi o potencjał ofensywny oczywiście przy wsparciu operacji sojuszniczych, co do tej pory traktowało w kategoriach tabu.

kmdr por. Wiesław Goździewicz

Goździewicz podkreślił jednak, że Sojuszu nie posiada własnych zdolności ofensywnych i musiałbym liczyć na udostępnienie ich przez członków.

Sojusz jako taki nie rozwija własnych zdolności ofesywnych, ale w tej chwili nikt już nie wyklucza, czy całkowicie nie zaprzecza, możliwości wykorzystania potencjału ofensywnego, oczywiście pod warunkiem, że któreś z państw członkowskich zadecyduje udostępnić Sojuszowi tego typu zdolności.

kmdr por. Wiesław Goździewicz

Komandor zwrócił również uwagę na zagrożenia informacyjne dla wojsk prowadzących działalność na wschodniej flance. Podkreślił, że niemożliwe jest ich całkowite wyeliminowanie a jedynym środkiem przeciwdziałania takim operacjom polega na konsekwentnym mówienie prawdy.

Niestety nie można się w 100 % zabezpieczyć przed działaniami informacyjnymi przeciwnika w odniesieniu do obecności, czy wzmocnionej obecności Sojuszu na wschodniej flance i to nie tylko w byłych republikach radzieckich ale również w Polsce. Jedynym tak naprawdę środkiem odpowiedzi na takie działania operacyjne jest przedstawianie rzeczywistości taką jaką ona jest.

kmdr por. Wiesław Goździewicz

 

 

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama