Reklama

Polityka i prawo

Inspektorat Uzbrojenia chce wyposażyć wojska specjalne w mini nawigacje

Fot. Domena publiczna / pixabay.com
Fot. Domena publiczna / pixabay.com

Inspektorat Uzbrojenia szuka firmy, które będą w stanie zapewnić wyposażenie w odbiorniki GPS dla wojsk specjalnych. Urządzenia powinny posiadać moduł SAASM, który wykorzystywany jest przez jednostki wojskowe na całym świecie.

Inspektorat Uzbrojenia opublikował na swojej stronie internetowej informacje o zamiarze wszczęcia dialogu technicznego. Jego celem jest pozyskanie danych niezbędnych do przygotowania przetargu na wojskowe, platformowe odbiorniki GPS z modułem SAASM. Chodzi więc o kupno urządzeń, które zapewnią nawigację satelitarną z wykorzystaniem kanałów wojskowych dla „platform bojowych Sił Zbrojnych RP”. Odbiorniki muszą wyróżniać się specjalnymi parametrami, w tym m.in. wielkością. Odbiornik ręczny nie powinien mieć wymiarów większych niż 7x5x3 cm wielkości, odbiornik zewnętrzny nie może być większy niż 10x7x4 cm 0 czyli urządzenia mają być mniejsze niż telefony dotykowe. W skład zamówienia ma wchodzić także odbiornik montowany na pojazdach o wielkości 17x14x7 cm. Ostatni z odbiorników wielkością będzie przypominał cywilne nawigacje samochodowe.

Wymóg, by odbiorniki były wyposażone w moduły SAASM (Selective Availability Anti-spoofing Module) oznacza, że chodzi o wojskowy system GPS, który jest w stanie określić precyzyjne koordynaty znacznie lepiej, niż cywilne nadajniki GPS.

Dodatkowo urządzenia, których szuka Inspektorat Uzbrojenia muszą wyróżniać się niską wagą oraz możliwością obsługi w rękawiczkach. Najprawdopodobniej w tych odbiornikach zostaną zastosowane ekrany stosujące zmiany oporu elektrycznego. Można ich używać nawet za pomocą długopisu.

Więcej informacji dotyczących rozpoczętego dialogu technicznego można uzyskać na stronie Inspektoratu Uzbrojenia.

Komentarze